-“KUKLA BAŞBAKAN İSTEMEYİZ”-

Yeni MYK’nın ilk toplantısında CHP lideri Kılıçdaroğlu değerlendirme yaptı.

-“KUKLA BAŞBAKAN İSTEMEYİZ”-

Yeni MYK’nın ilk toplantısında CHP lideri Kılıçdaroğlu değerlendirme yaptı.

15 Eylül 2014 Pazartesi 19:50
-“KUKLA BAŞBAKAN İSTEMEYİZ”-
 ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sayın Davutoğlu’nun, başka bir otoriteden bağımsız olarak, ‘Ben ülkeyi yöneteceğim, bu konudaki karar da sorumluluk da ben de’ demesini ve bunu eyleme dönüştürmesini bekliyorum. Bunu yaptığı zaman zaten başbakan olarak bizim muhatabımız olacaktır” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı. Toplantıya, Kılıçdaroğlu’nun atadığı 4 yeni isim, Genel Başkan Yardımcıları Selin Sayek Böke, Enis Berberoğlu, Mehmet Bekaroğlu ve Ercan Karakaş ilk kez katıldı.

Kılıçdaroğlu, yeni MYK’nın ilk toplantısı öncesinde, Genel Başkan Yardımcılarıyla basına fotoğraf verdi. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı açıklamada “Türkiye’nin içinde bulunduğu koşulları üç aşağı beş yukarı hepimiz biliyoruz. Bu süreçte en büyük sorumluluğu taşıyacak parti CHP’dir. Bu sorumluluğun bilincinde hareket edeceğiz” dedi.

-“VATANDAŞ KAVGADAN BIKTI, PROJELERİMİZİ GÜNDEME GETİRECEĞİZ”-

Zaman zaman siyasal tartışmalar sertleşse de CHP olarak bu süreçte ağırlıklı olarak projelerini kamuoyunun gündemine getireceklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Çünkü vatandaş kavgadan bıktı. Çözüm istiyor. Dünya kadar derdi var. Borç batağının içinde. Çocuğu işsiz. Dolayısıyla bizim Türkiye’yi aydınlığa çıkaracak, vatandaşı rahatlatacak projelerle toplumun önüne çıkmamız lazım. Önümüzdeki süreçte bunu göreceksiniz. CHP olarak kararlı, tutarlı, Türkiye’nin gerçekleri ile örtüşen, sorunlara gerçekten akılcı çözümler üreten bir CHP göreceksiniz. İlk ateşi kurultayda verdik. PM’de de bu tartışmalar devam ederek sürecek. MYK’da da ilk tartışmaları yapacağız olgunlaştırarak PM’ye götüreceğiz sonunda da halkın önüne çıkaracağız” diye konuştu.

-“BAŞBAKANIN DANIŞMANLARI İYİ ÇALIŞMIYOR”-

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Muhalefetin muhatabı artık benim, Cumhurbaşkanı değil” şeklinde basına yansıyan sözlerini değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, “Sayın Başbakanın danışmanları iyi çalışmıyor. Sayın Başbakan bizim ne söylediğimizi herhalde gecikerek öğrendi. Benim 30 Ağustos’ta kullandığımız cümle şu; bundan sonra muhatabımız hükümettir, Başbakan Ahmet Davutoğlu’dur. O yeni öğrenmiş, bu da bir aşama tabi. Elbette ki bizim muhatabımız hükümet olacaktır. Demokrasilerde olması gereken de budur. Cumhurbaşkanlığı makamı farklı, başbakanlık makamı farklıdır” dedi.

-“KUKLA BAŞBAKAN İSTEMEYİZ”-

Ancak Davutoğlu’ndan bir başbakan gibi davranmasını da istediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Yani kukla başbakan istemeyiz. Kişiliğinin gereğini yapmak durumdadır” diye konuştu. Davutoğlu’nun karalarını bağımsız olarak alması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bu nedenle Sayın Davutoğlu’nun adli yılın açılış törenine gitmemesini eleştirmiştim. Cumhurbaşkanı şu ve ya bu şekilde kırgınlık gösterip gitmemiş olabilir ama o toplantıya başbakanın gitmesi gerekiyordu. O nedenle Sayın Davutoğlu’nun başka bir otoriteden bağımsız olarak, ‘Ben ülkeyi yöneteceğim, bu konudaki karar da sorumluluk da ben de’ demesini ve bunu eyleme dönüştürmesini bekliyorum. Bunu yaptığı zaman zaten başbakan olarak bizim muhatabımız olacaktır. Bu gayet doğaldır” diye konuştu.

-“KİMLİK SİYASETİ YAPAN KİM?”-

Kılıçdaroğlu, Davutoğlu’nun siyasi gerilimi azaltma yönündeki mesajları konusunda ise, “Toplumu geren kim? Muhalefet olarak biz hükümeti eleştirdiğimizde ‘toplum geriliyor’ diye bir düşünce egemense bu yanlış. Adımız üstünde, biz muhalefet edeceğiz. Bütün demokrasilerde muhalefet partisi olmak zorundadır zaten” dedi. Kendilerinin hükümetin yanlışlarını dile getirdikleri zaman bunun toplumu germeyeceğini, toplumu düşünmeye sevk edeceğini savunan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Ama kimlik eksenli siyaset yaparsanız, insanların mezhebine, inancına, yaşam tarzına yönelik politika yaparsanız o zaman bu toplumu ayrıştırır ve gereksiz gerginliklere yol açarsınız. Şimdi ben Sayın Davutoğlu’na açık ve net soruyorum, kimlik siyaseti kim yapıyor. Başbakan olarak toplumu gerginlikten uzaklaştırmak istiyorsa bugüne kadar kendi partisinde yapılan kimlik siyasetine son vermesi lazım.

Biz CHP olarak toplumu ayrıştıran ve kutuplaştıran bu politikaya kesinlikle karşı çıkıyoruz. Bugüne kadar da kimlik, mezhep siyaset yapmadık, herkesin yaşam tarzına saygı gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz. Davutoğlu, kimlik siyasetinin bir toplumda ne tür felaketlere yol açtığını öğrenmek istiyorsa Ortadoğu bataklığına baksın.”

-“BAŞBAKANLIK YAPMAK İSTİYORSA GELENEKLERE UYMAK ZORUNDA”-

Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadele için Cidde bildirisine imza koymadığının anımsatılması üzerine ise, “Sayın Davutoğlu başka bir otoriteden bağımsız olarak başbakanlık yapmak istiyorsa, Türkiye’nin geleneklerine uymak zorundadır. Ne diyor o gelenek; Dışişleri Bakanlığı müsteşarları belli aralıklarla gelir ana muhalefet partisi liderine bilgi verirler, bunu hatırlatmak isterim. Bu aksayarak devam ediyor. Demokrasi için, ülkenin ortak çıkarları için bu zorunludur” dedi.

IŞİD’in bir terör örgütü olduğunu ve her türlü terörle mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Şunun yanıtı da Davutoğlu’ndan beklerim, Musul Başkonsolosluğu’nda 49 rehine hangi gerekçelerle, Türkiye’ye getirilmedi ve IŞİD’in eline bırakıldı? Kimin kararıydı bu? MİT uyardığı söyleniyor ama birileri ‘siz orada kalın, size bir şey olmaz’ güvencesi verdi. O birileri kim? Sayın Davutoğlu’nun bunu da açıklaması gerekir” diye konuştu.

-“O KARE BENİ RAHATSIZ EDİYOR”-

Kılıçdaroğlu, “ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sırtını sıvazlarken fotoğrafı yansıdı, ne düşünüyorsunuz bu fotoğrafı görünce?” şeklindeki soruya da, “Beni rahatsız eden bir kare o” yanıtını verdi.

Bedelli askerlik konusundaki düşüncesinin sorulması üzerine de CHP Lideri, “Bedelli askerlik derken, sadece belli kişiler değil, bedel ödeyemeyecek, mali durumu el vermeyen kişilerin de kısa dönem askerlik yapmasını öngören bir projemiz var. Geçen seçimlerde açıklamıştık, bu seçimlerde de onun devamını getireceğiz. Ayrıca askerlik süresinin kısaltılması gerektiğini de yine CHP olarak dile getirmiştik, aynı düşüncelerimizin arkasındayız” dedi.

Son Güncelleme: 15.09.2014 21:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.