'Edepsizlik,alçaklık,adilik'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York Times Gazetesi'nin Hacıbayram Camisi'nde kendisinin ve Başbakan Davutoğlu'nun fotoğrafını kullanarak yaptığı haberinde, "Türkiye ile terörü aynı kefeye koyduğunu" söyleyerek New York Times Gazetesi'ni eleştirdi.

'Edepsizlik,alçaklık,adilik'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York Times Gazetesi'nin Hacıbayram Camisi'nde kendisinin ve Başbakan Davutoğlu'nun fotoğrafını kullanarak yaptığı haberinde, "Türkiye ile terörü aynı kefeye koyduğunu" söyleyerek New York Times Gazetesi'ni eleştirdi.

17 Eylül 2014 Çarşamba 18:35
'Edepsizlik,alçaklık,adilik'
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan habere ilişkin, Şu anda belli medya kuruluşlarının son derece sistemli bir şekilde Türkiye ile terör aynı kefeye koyma çabası içerisinde olduklarını görüyoruz. Uluslararası bir gazete benim ve sayın başbakanın Hacıbayram Camisi'nde namazdan çıkarken çekilmiş fotoğrafımızı kullanıyor. Altına da bir terör örgütünün o caminin bulunduğu bölgeden terörist devşirdiğini yazıyor. Çok açık söylüyorum bu en hafif tabiriyle edepsizliktir, alçaklıktır, adiliktir. Türkiye'yi teröre destek veren teröre göz yuman bir ülke gibi göstermek densizliktir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rixos Otelde düzenlenen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu 19. Olağan Genel Kurulu'na katıldı. 

Kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptıkları değerlendirmeleri "Türkiye'yi çökertme projesi" olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kredi derecelendirme kuruluşları, iki tanesi şu anda Türkiye ilgili olumsuz bir açıklama zorlama onun gayreti içine giriyor. Bu kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili yaptıkları bu açıklama siyaseten çökertemedikleri bu ülkeyi acaba ekonomik noktada nasıl çökertiriz bu bir projedir. Bunlar kendilerini ne zannediyorlar diye ben bir soru soruyorum. Bundan önce bir kredi derecelendirme kuruluşu ile başbakan iken ilişkiyi kestik. Türkiye bundan sonraki süreçte bu ikisi ile de ilişkisini keser" dedi. 

Sünni, Şii terör diye bir kavramların kabul edilemeyeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye ayrım yapmaksınız her türlü terörün ve terör örgütünün karşında bir ülkedir. Biz İslami terör diye bir kavramı asla ve asla hiçbir zaman kabul etmedik. Kabul etmiyoruz. Zira İslam kelime itibari ile barış tanımından türemiştir. Barış dini olan İslam'a kimse terörü yakıştıramaz. Böyle bir şey bizim dinimizde yok. Sünni, Şii terör diye bir kavramı biz asla kabul etmedik" dedi. 

"ESNAF POLİSE HAKİME SAVCIYA İNTİKAL ETTİRMEDEN ADALETİ TECELLİ ETTİRMİŞ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bizim medeniyetimizde sadece alan, satan ticaret yapan kişi değildir. Esnaf semtimizin, mahallemizin sokağımızın ağabisidir. Esnaf güvenirliliğin, emin olma sıfatının, dürüstlüğün simgesidir. Esnaf gerektiğinde gitmiş, polise, hakime savcıya intikal ettirmeden adaleti tecelli ettirmiş, meseleleri çözmüş, küslükleri anlaşmazlıkları gidermiştir. Ne diyor Ahi Evran: Ahinin eli, kapısı , sofrası açık olacak. Bunun yanında dili, beli kapalı olacak. Ahi işine, eşine yani ailesine özen gösterecek. Kuvvetli iken affetmesini bilecek. Hiddetli iken yumuşak davranmasını bilecek. Akşam esnaf için muhasebe günüdür. Sadece alacaklarının vereceklerinin hesabını yapmaz. Ogün ülke, millet, çalışanları, yoksulları için ne yaptıklarının muhasebesini yapar. Yeni Türkiye unutulanların tekrar hatırlandığı Türkiye'dir. Acımasız rekabet, küçük balığın büyük balığı yuttuğu düzen bizim medeniyetimizde asla yer bulmamıştır" diye konuştu. 

"ESNAF DA ZORLA KEPENGİNİN KAPATTIRILMASINA ARTIK İTİRAZ EDİYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan esnafın artık kepenk kapatmadığını vurgulayarak, "Biz 2023'e inşallah yanımıza şehitlerimizin ruhaniyetini alarak yürüyeceğiz. Milletin hayır duasını alarak yürüyeceğiz. 2023'e Ahilik kültürünü yeniden hatırlayarak yürüyeceğiz. Başbakanlığımız esnasında zaman zaman esnaf kardeşlerimizle bir araya gelip çözüm sürecini anlattık. Anadolu'nun 81 vilayeti dolaşıldı. Sadece TESK olarak 10 milyonluk kitleyi temsil ediyorsunuz. Her bir esnaf kardeşimin bu sürece yüreğini koyması her meselenin Türkiye'nin gündeminden tek tek çıkmasına yol açacak. Terörün maddi boyutu ile en çok esnaf ve sanatkarımıza zarar verdiğini hepiniz biliyorsunuz. Kepenk kapatmalar, güvensizlik atmosferi, yatırıma, eğitime, turizme yapılan saldırılar esnafımızın kaybetmesine yol açtı. Bu sorun Türkiye'nin gündeminden çıkması ile anneler, babalar, genler kadar şehirlerimizde ticarette de bu süreçten kazançlı çıkacak. Esnafımız da bu süreçten kesinlikle kazançlı çıkacaktır" açıklamasında bulundu. 

"SÜRECİ SABOTE ETMEK BALTALAMAK İÇİN YAPILAN TAHRİKLERE HİÇ KİMSE ALDANMASIN"

Çözüm sürecini sabote etmek isteyenlerin varlığına vurgu yaparak dikkatli olunması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geride bıraktığımız 1 buçuk yıllık süreç doğu ve güneydoğuda ekonomik hayatın canlanmasına yol açtı. Esnaf artık kepenk kapatmıyor. Anneler çocukların dağa kaçırılmasına cesaretle itiraz ediyorsa, esnaf da zorla kepenginin kapattırılmasına artık itiraz ediyor. Sabotajlara itibar etmeyeceğiz. Kimi illerimizde ilçelerimizde çözüm sürecini tahrip etmek amacıyla sabotaj amaçlı kurulmuş tuzaklara asla düşmeyeceğiz. Kepenklerin kapatılmadığı, sokakların çatışma alanına dönmediği bir süreci yakaladık. İnşallah bunu hep birlikte muhafaza edecek. Bunu hep birlikte geleceğe taşıyacağız. Bakkalımız bunu müşterisini anlatsın. Berber, taksi şoförü müşterisine bunu anlatısın. Bu kardeşlik iklimini sürekli hatırlatsın. Çözüm süreci tek başına hükümetin, siyasi partilerin değil, 77 milyonun ortak meselesidir. Hükümet ne kadar dertliyse, siyasi partilerin de o kadar dertli olması gerekir. Terörün bedelini sadece doğu ve güneydoğudaki anneler, babalar, esnaf iş veren ödemedi. 81 vilayetimiz istisnasız bu meselede bedel ödedi. İnşallah bu meseleyi de 77 milyon hep birlikte çözeceğiz. Hep birlikte kardeşliğimiz güçlendireceğiz. Hiç kimse umutsuz olmasın. Süreci sabote etmek, baltalamak için milletin zihnini bulandırmak için yapılan tahriklere hiç kimse aldanmasın" ifadelerine yer verdi. 

"TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDE BU MESELEYİ ÇÖZMEKTEN BAŞKA BİR SEÇENEK YOKTUR"

Türkiye'nin çözüm sürecini devam ettirmek ve sonuçlandırmaktan başka seçeneğinin olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'nin önünde bu meseleyi çözmekten başka bir seçenek yoktur. İnşallah bu süreci nihayete erdirecektir. Esnaf ve sanatkârımızın bu hayati meselede daha fazla inisiyatif alacağına da yürekten inanıyorum. Türkiye 30 yılı aşkın bir süredir terörle mücadelesinde maalesef her zaman yalnız bırakıldı. İşlenen cinayetler bazı ülkeler tarafından toplu katliamlara, bebeklerin dahi katledilmesine, camide insanların kurşuna dizilmesine, çocukların eline silah verilmesine kadınların istismar edilmesine belli ülkeler, Türkiye'ye yönelik teröre destek verdiler." 

"GİZLİDEN GİZLİYE TERÖRE GÖZ YUMMAYA DEVAM EDİYORLARDI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ne zaman ki terör bu ülkeleri hedef almaya başladı. O zaman meselenin ciddiyetini anladılar. Gizliden gizliye teröre göz yummaya devam ediyorlardı. Şimdi haklılığımız gördüler. Yetmez acaba bu mücadele ne kadar bizim yanımızda yer alacaklar. Bunu görmemiz lazım" dedi. 

"BİZ İSLAMİ TERÖR DİYE BİR KAVRAMI ASLA VE ASLA HİÇBİR ZAMAN KABUL ETMEDİK"

Sünni, Şii terör diye bir kavramların kabul edilemeyeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye ayrım yapmaksınız her türlü terörün ve terör örgütünün karşında bir ülkedir. Biz İslami terör diye bir kavramı asla ve asla hiçbir zaman kabul etmedik. Kabul etmiyoruz. Zira İslam kelime itibari ile barış tanımından türemiştir. Barış dini olan İslam'a kimse terörü yakıştıramaz. Böyle bir şey bizim dinimizde yok. Sünni, Şii terör diye bir kavramı biz asla kabul etmedik. Mezhepçiliği reddeden bir dinin mensuplarıyız. Asıl olan İslam'dır. Masum insanların canına kast eden çocuk, kadın, yaşlı demeden bu tür eylemleri, örgütleri nasıl tensip ederiz" ifadelerini kullandı. 

(NEW YORK TIMES HABERİ) "EN HAFİF TABİRİYLE EDEPSİZLİKTİR, ALÇAKLIKTIR, ADİLİKTİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York Times Gazetesi'nin Hacıbayram Camisi'nde kendisinin ve Başbakan Davutoğlu'nun fotoğrafını kullanarak yaptığı haberinde, Türkiye ile terörü aynı kefeye koyduğunu söyleyerek New York Times Gazetesi'ni eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan habere ilişkin, "Şu anda belli medya kuruluşlarının son derece sistemli bir şekilde Türkiye ile terör aynı kefeye koyma çabası içerisinde olduklarını görüyoruz. ABD'deki bazı televizyon ve gazeteler Avrupa'daki bazı yayın kuruluşları Türkiye içindeki o malum medya kuruluşları el birliği ile koordinasyon içinde Türkiye 'ye yönelik böyle bir saldırı başlatmış durumdalar. Dün uluslararası bir gazete benim ve sayın başbakanın Hacıbayram Camisi'nde namazdan çıkarken çekilmiş fotoğrafımızı kullanıyor. Altına da bir terör örgütünün o caminin bulunduğu bölgeden terörist devşirdiğini yazıyor. Çok açık söylüyorum bu en hafif tabiriyle edepsizliktir, alçaklıktır, adiliktir. Türkiye'yi teröre destek veren teröre göz yuman bir ülke gibi göstermek densizliktir. Yok Türkiye petrol alıyormuş, silah veriyormuş, hastanede yaralıları tedavi ediyormuş. Böyle bir şey asla, kesinlikle söz konusu değil. Filistin'deki yaralıları tedavi ediyoruz. Daha da gelirse daha da alırız. Bunları almayıp da ne yapacağız? İnsani ve vicdani görevimiz" diye konuştu. 

"TÜRKİYE BU ALGI OPERASYONLARINA BOYUN EĞMEYECEK KADAR BÜYÜK BİR ÜLKEDİR" 

Türkiye'nin bu algı operasyonlarına boyun eğmeyeceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadelere yer verdi: "Bu haberlerin nereden pompalandığını, bu haberlere nereden yalan malzeme üretildiğini de aslında çok iyi biliyoruz. Türkiye bu algı operasyonlarına boyun eğmeyecek kadar büyük bir ülkedir. Türkiye böyle yalan haberler karşısında diz çökmeyecek. İstikamet değiştirmeyecek kadar büyük bir ülkedir. Biz konuşulurken dikkatli konuşmak zorundayız. Çünkü biz mesuliyet makamındayız. 49 canın hassasiyetini düşünerek konuşmak, hareket etmek zorundayız. Bu ülkenin medyası, siyasi partileri de aynı hassasiyeti taşısınlar. 49 canın hayatını hiçe sayarak ihanet şebekelerinin değirmenine su taşındığını görüyoruz. Bu ahlaksızca saldırı girişimlerinin tamamını da boşa çıkaracağız." 

"NEW YORK'TA LİDERLERE BU ÇİRKİN ALGI OPERASYONUNU ANLATACAĞIZ" 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Pazar günü New York'a gideceğiz. Oradaki genel kurulda ve görüşeceğimiz liderlere bu çirkin algı operasyonunu anlatacağız" dedi. 

(KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARI) "TÜRKİYE BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE BU İKİSİ İLE DE İLİŞKİSİNİ KESER"

Kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptıkları değerlendirmeleri "Türkiye'yi çökertme projesi" olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 

"Kredi derecelendirme kuruluşları, iki tanesi şu anda Türkiye ilgili olumsuz bir açıklama zorlama onun gayreti içine giriyor. Avrupa'da batmış, çökmüş desteklerle ayakta durmaya çalışan ekonomilerin olduğu ülkeye 6 derece birden artış veren bu kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili yaptıkları bu açıklama siyaseten çökertemedikleri bu ülkeyi acaba ekonomik noktada nasıl çökertiriz bu bir projedir. Bunlar kendilerini ne zannediyorlar diye ben bir soru soruyorum. Bundan önce bir kredi derecelendirme kuruluşu ile başbakan iken ilişkiyi kestik. Bunlara biz para veriyoruz. Üyeyseniz belli ücret ödüyorsunuz. Türkiye bundan sonraki süreçte bu ikisi ile de ilişkisini keser. Biz bunlarla ekonomimizi büyütmedik. Biz dünyayı fellik fellik dolaşarak ekonomimizi büyüttük" diye konuştu. 

"BİZ SİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açılış konuşmasında, "Sayın Cumhurbaşkanım, Türkiye'de esnaf ve zanaatkârlığı, Ahiliği marka yaptınız. Biz size teşekkür ediyoruz. Ufkumuzu açmakla kalmadınız, kökümüze saygı, sevgi yapılması gerekenleri de bizi talimatlandırmak suretiyle bugünün ki düzeye getirdiniz. Biz size teşekkür ediyoruz. Sizden sonra kurulan hükümetin, göstermiş olduğununuz performansın devamı ile sadece başbakanlık, bakanlık…seviyesinde değil. Bürokrasinin her kademesinde esnaf ve zanaatkârların meselesinin irdelenmesi ile ilgili talimatlarınızın da devamını bekliyoruz" diye konuştu. 

"TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM YÜCE MECLİSİMİZE" 

Palandöken, "Türkiye'de 3145 oda, 82 birlik başkanımız, 23 mesleki federasyon başkanımızla birlikte TESK çatısının gerçekten uluslararası, uluslararasında da kalmayıp Türkiye kanadının eş başkanlığı sıfatına getirilmemde, sivil toplum kuruluşların bana karşı göstermiş oldukları önemli bir destekti. Torba yasanın esnaf ve zanaatkârlarla ilgili bölümünde ben teşekkür etmek istiyorum yüce meclisimize" dedi. 

"GEZİ EYLEMLERİ HAVASI İLE ÜLKEMİZDEKİ DİRLİK DÜZEN PROVOKE EDİLMEYE ÇALIŞILDI"

Gezi eylemleri ile provokasyon yapıldığını ifade eden Palandöken, "Ülkemizde bu huzur ve güveni bozmak isteyen bir çok mihrakın yine ülkemiz ekonomisinin bozulması ile ilgili serüvenleri devam etti. Bu arada Gezi eylemleri başladı. Bu Gezi eylemleri, havası ile ülkemizdeki dirlik, düzen provoke edilmeye çalışıldı. Ama dik duruşunuz, ülkemizdeki siyasi iktidarın yanında duran diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte rahatlıkla gelebildik. Huzur ve güven içerisinde Allah bugünleri gösterdi. Herkesin dediği gibi olmadı sadece ülkeyi yönetmek istediğiniz şekilde gerçekleşti. Dünya, Avrupa ekonomisi batarken ülkemiz ekonomisi sadece teğet olarak geçti dediğiniz anda ülke ekonomisini dibe vurmasını bekleyenler maalesef oradan da nasibini alamadı" diye konuştu. 
Son Güncelleme: 17.09.2014 18:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.