Arınç: “Davutoğlu, Teftiş Kurulu’nu görevlendirdi“

Güvenoyu sonrasında ilk kez toplanan Bakanlar Kurulu’nun gündemi “İş kazaları” oldu. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan ve yaklaşık 5 saat süren Bakanlar Kurulu’nda iş güvenliği konusundaki görüşmelerin 3 saat sürdüğünü söyledi.

Arınç: “Davutoğlu, Teftiş Kurulu’nu görevlendirdi“

Güvenoyu sonrasında ilk kez toplanan Bakanlar Kurulu’nun gündemi “İş kazaları” oldu. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan ve yaklaşık 5 saat süren Bakanlar Kurulu’nda iş güvenliği konusundaki görüşmelerin 3 saat sürdüğünü söyledi.

08 Eylül 2014 Pazartesi 20:42
Arınç: “Davutoğlu, Teftiş Kurulu’nu görevlendirdi“
 Arınç, Başbakan Davutoğlu’nun iş kazaları ile ilgili olarak Başbakanlık Teftiş Kurulu’nu göevlendirdiğini de açıkladı. Hükümet Sözcüsü Arınç, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmede Fettullah Gülen’in iadesi konusunun gündeme geldiğinin hatırlatılması üzerine “Herşeyi hukuk çerçevesinde yapacağız. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devetidir. Bunun dışında kimse bizden birşey beklemesin” dedi. 

Arınç Bakanlar Kurulu sonrasında yaptığı açıklamada da şunları söyledi:

İSTANBUL’DAKİ KAZA

“İstanbul’da Mecidiyeköy’de meydana gelen ve 10 vatandaşımızın ölümü ile sonuçlanan facianın özelinde, iş güvenliği konusu gündemimizdeydi. Bu facia üzerine ilgili bakanlar olayın nasıl meydana geldiği, öncesi ve sonrası ile muhtemel sebeplerine ilişkin fikirlerini aktardılar. Adli ve idari soruşturmalar sürüyor, ilgili bakanlıkların da bir çalışması var. Bunun sonucunda kusurlular yada eksiklikler nelerdir, hangi sebeplerle meydana gelmiştir, suçu ihmali olan varsa kimlerdir, bunların ortaya çıkarılması için gerekli keşifler yapılarak haklarında davalar açılacaktır, idari sorusturmaları da ilgili kurumlar, valilik, belediyeler kapsamlı şekilde sürdürüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın imkanları nedir, detaylı olarak görüşüldü ve her bir yurttaşlarımızın yakınlarına ölüm geliri, ölüm aylığı ve diğer süretle ne gerekliyse süratle yapılması kararı alındı.

TEFTİŞ KURULU GÖREVDE

Başbakan Davutoğlu’nun bir kararı var. Başbakanlık Teftiş Kurulu’nu görevlendirecek ve sadece bu olaya özel değil. Bundan 3 yıl önce çok büyük özenle çıkardığımız iş sağlığı ve güvenliği kanununun uygulamaları ve verimlilik analizi yapılarak eksiklik var mıdır? Yeni yasal düzenlemelere ihtiyaç var mıdır? İş kazaları ile ilgili süreçler nasıl cereyan etmektedir, yetki ve sorumululuk kimdedir? Kimler hangi noktalarda sorumluluk alabiliceklerdir? Bunların değerlendirilmesi konusunda Başbakanımız, Teftiş Kurulu’na talimat verdi.

İŞ GÜVENLİĞİ EYLEM PLANI GELİYOR

‘İş sağlığı ve güvenliği eylem planı’ yapılması ve kamuyonu açıklanması kararı da alındı. Eylem planı hazırlanması ardından açıklanması bizzat Başbakan tarafından en kısa zamanda yapılacaktır. İş güvenliği konusunun artık Türkiye için hayati önemde bir konu olduğu anlaşılmıştır. Mesele sadece 10 işçinin hayatını kaybetmesi ile ilgili değil. Soma’daki 301 madencimizin ölümü ile de bağlantılı düşünebiliriz. 2008 – 2012 arasındaki sürede yapılan araştırmaya göre her yıl inşaat sektöründe 351 kişi, nakliyat sektöründe 115 kişi, maden sektöründe ki bu araştırma yıllarına Soma dahil değil 74 kişi, metal işlerinde 52, makina işlerinde 27, gıda sektöründe 26, tekstil sektöründe 22 kişi ölüyor. O kadar yasal düzenleme yapıyoruz ama buna rağmen bu iş kazaları olup hayatları kaybedilyorsa nerede bir eksiklik var ya da uygulamada nerede bir aksaklık var bunları da görebileceğiz”

ŞEHİT SAYILMAYACAKLAR

Arınç, gazetecilerin sorularını yanıtlarken de Başbakan Davutoğlu’nun bu kazada ölenlerin şehit olduğunu söylediğini hatırlatması üzerine, “Başbakanımız Konya ziyareti sırasında bir açıklama yaptı. Üzüntülerini iletti. Hepimiz büyük üzüntü içindeyiz. Ancak her olayın arkasından bu olayda vefat edenlerin şehit sayılması gibi ne bir düşüncemiz var, ne de bunu doğru buluruz.
Şehitlik dini bir kavramdır.
Terörle mücadelede hayatını kaybedenler için bazı düzenlemeler yapılmıştır. Ancak son dönemde bazı olaylarda hayatını kaybeden vatandaşlarımız için şehitlere yönelik bazı düzenlemelerden faydalanması yönünde bazı çalışmalar oldu. Bir takım olaylarda hayatını kaybedenlerin hükmen şehit sayılabileceğini biliyoruz. Peygamberimizin de bu yönde hadisleri var.
Mesela yanarak, boğularak ölenler için şehit olabileceği konuşulmuştur.
Sayın başbakanımız da sanıyorum işin manevi boyutuna dikkat çekmek istemiştir” dedi.

O’ ZATIN (GÜLEN) İADESİ

Arınç, Başkan Obama ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmelerde gündeme gelen Fettulah Gülen’in iadesine ilişkin soruyu ise, “Bu konuda hükümetimizin de, sayın cumhurbaşkanımızın da düşünceleri malumdur.
Biz bütün mücadelemizi yasa dışı yapılanmalarla ilgili hukuk içinde yapacağız.
Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Bunu dışında kimse bir şey beklemesin. ABD de kişi hak ve özgürlüklerine büyük önem veren bir ülkedir.
ABD’deki O’ zatın Türkiye’ye iadesi istenecekse ABD’nin ilk isteyeceği konu ile ilgili eldeki bilgi ve belgelerin kendisine ulaştırılmasıdır. Biz bunun gerekli ve doğru olduğuna da inanırız.
Onu oradan al bana ver şeklinde talebin dünyada karşılanma ihtimali kalmamıştır. MİT ve ABD istihbaratı bu konuda çalışma yapabilirler. Elde varsa bilgi ve belgeler hükümetler kanalıyla da başka kanallarla müşterek çalışma yapılabilir. O ülkenin tavrının ne olacağını benim bilmem mümkün değil.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Başbakan Yardımcısı Arınç, çözüm sürecine ilişkin bir soru üzerine sona yaklaşıldığını belirterek, “2 yılda çözüme çok yaklaştık. Süreçte aydınlık bir ışık görüldü” dedi. 
 
TEK TEK AİLELERİ ARADI

Güvenoyu sonrasında ilk kez toplanan Bakanlar Kurulu’nun gündeminde geçtiğimiz gün Mecidiyeköy’de yıkılan Ali Sami Yen Stadı’nın arazisinde meydana gelen 10 işçinin ölümüne sebep olan kaza ve iş güvenliği konusu vardı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in bu kaza ve iş güvenliği yasaları konusunda bir sunum da yaptığı toplantıda, yasalarla yapılabilecek düzenlemelerle, uygulamadaki eksiklikler görüşüldü. Bu arada, Başbakan Davutoğlu’nun kazada ölen işçilerin ailelerini tek tek arayıp başsağlığı dilediği ve iş kazalarının önlenmesi, bu kazada hayatını kaybedenlerin aileleri için sonuna kadar gerekenlerin yapılacağını söylediği belirtildi.

Son Güncelleme: 08.09.2014 20:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.