Siyasiler nasıl değerlendirdi?

IŞİD'in rehin tuttuğu 49 vatandaşımızın serbest kalması siyasilerin birinci gündem maddesiydi. Abdullah Gül'den Bülent Arınç,'a, bakanlardan milletvekillerine kadar bir çok siyasetçi yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Siyasiler nasıl değerlendirdi?

IŞİD'in rehin tuttuğu 49 vatandaşımızın serbest kalması siyasilerin birinci gündem maddesiydi. Abdullah Gül'den Bülent Arınç,'a, bakanlardan milletvekillerine kadar bir çok siyasetçi yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

20 Eylül 2014 Cumartesi 14:54
Siyasiler nasıl değerlendirdi?
 
GÜL: TEREYAĞINDAN KIL ÇEKER GİBİ ÇALIŞILDI

MUSUL'daki Türkiye Başkonsolosluğu'nda rehin alınan 49 Türk'ün kurtarılarak, Türkiye'ye getirilmesini değerlendiren 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm yetkilileri kutladı. Rehineler ve ailelerine 'Geçmiş olsun' dileklerini ileten Gül, "Zor bir süreçti, bu süreçte tereyağından kıl çeker gibi çalışıldı"’ dedi.
Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri’de Radisson Blu Oteli'nin açılışında Musul'da rehin tutulan diplomat, Türk görevliler ve yakınlarının kurtarılarak Türkiye'ye getirilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Biliyorsunuz; Türkiye, güne güzel bir haberle başladı. Uzun süredir Irak’ta, Musul'da rehin tutulan 49 görevlimizin durumu, ilk günden beri hepimizi tedirgin etti. Tereyağından 'Kıl çeker' gibi çalışarak, 'Rehineleri sağ salim nasıl kurtarırız' diye düşündük. Büyük bir sabır ve gayretle çalıştık. Bu işte sabır ve titizlikle çalışıldı. Memnuniyetle söylemek isterim ki; sonunda hepsi sağ salim geldi. 49 vatandaşımızın hepsi serbest oldu. Buradan sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve istihbarat görevlilerimizi tebrik ediyorum. Bu zor süreçte, görevlilerimizin aileleri de çok büyük metanet gösterdiler. Dışişleri Bakanlığımız da bu süreçte aileleri yalnız bırakmadı. Bu işler sürecin sıkıntılı olması nedeneniyle hassasiyet ve gizlilik içerisinde yapılıyor. Yapılanlar kamuoyuna açık anlatılsaydı, rehineler için zordu. Kaygı duyularak her şey açık açık anlatılmadı. Zor bir süreçti, niye anlatılmıyor diyenler de oldu. İşte bu iki çelişki içinde kalındı. Çalışmalar çok gizli ve örtülü yürütüldü. Hepimizi büyük sevince sokan, mutlu eden bir gelişmeyle karşı karşıya kaldık. Ben de buraya gelmeden önce sabah bilgiyi aldım. Özgürlüğüne kavuşan vatandaşlarımıza ve ailelerine 'Geçmiş olsun' diyorum. Çok dikkatli olmak zorundayız. Çünkü elimizde olmayan nedenlerden dolayı zor olaylarla karşılaşıyoruz."

KAYSERİ (DHA)


NUMAN KURTULMUŞ: DÜN GECE YARISINDAN İTİBAREN TEMASLAR İLERLEME KAYDETTİ

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 49 Türk rehinenin Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili açıklama yaptı. İstanbul'da konuşan Kurtulmuş, "Türkiye'nin gücünü göstermesi açısından oldukça önemlidir" dedi.

Kurtulmuş, Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde yeni dönemde gerçekleştirilecek çalışmalar kapsamında, sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle yaptığı istişare toplantısı öncesinde, Musul'da rehin alınanların Türkiye'ye getirilmesini değerlendirdi.

Numan Kurtulmuş, "Bu konuda dün gece yarısından itibaren temaslar ilerleme kaydetti. Saat 05.00 civarında kafileler, sonuç alınarak ülkemize giriş yapmaya başladılar, Şanlıurfa'ya getirildiler. Rehinelerimizin, çocuklarımızın ve oradaki bütün herkesin durumunun da iyi olduğunu da az evvel gerçekleştirilen canlı yayın vasıtasıyla görmüş olduk. Bu süreçte gerçekten hem bütün Türkiye halkı hem rehinelerin akrabaları, eşi, dostu hem Türkiye'de basınımızın geneli, istisnaları bir tarafa koyarak söylüyorum, fevkalade olgun, vakur dönem geçirdiler. Milletimizin şanına yaraşır bir şekilde, bu süreçte gerçekten onurlu bir şekilde durdular. Başta rehinelerimizin aileleri olmak üzere Türkiye'deki bütün ilgili taraflar, bütün halkımız büyük bir teşekkürü hak ediyor. Ama en çok teşekkürü hak eden de yaklaşık 3 aylık sürede çok zor şartlarda orada tutulan kardeşlerimizdir. Onları da tebrik ediyoruz. Çok şükür sağlıklarının iyi olması gerçekten Türkiye'ye rahat

ve huzurlu bir şekilde getirilmiş olmaları her türlü takdirin, her türlü şükranın üstündedir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "İnşallah milletimiz bir daha böyle vahim bir olayla karşılaşmaz, böylesine zor bir sınavla karşı karşıya kalmaz diye temenni ediyorum. Milletimizin gözü aydın, aileleri bir kez daha tebrik ediyorum, kutluyorum. İnşallah hep birlikte, Türkiye bu sıkıntıları bir daha yaşamayacak. Güçlü büyük bir Türkiye olma yolundaki kararlı yürüyüşünü sürdürecektir" diye konuştu.


"8 AYRI GİRİŞ NOKTASINDA ŞU AN İTİBARİYLE 45 BİN KÜRT KARDEŞİMİZ TÜRK TOPRAKLARINA GİRMİŞTİR"

Suriye'nin Kobani bölgesinden gelen göçmenler meselesine değinen Kurtulmuş, "Hareketlilik dün başladı. Önceki akşam bakanlar ve AFAD başkanıyla gerekli görüşmeler yaptık. En iyi senaryodan en kötü senaryoya kadar hazırlıklıyız. 100 bini geçecek bir yeni göçmen dalgasına dahi Türkiye hazırlıklıydı. Her türlü hazırlığımız yapıldı. Bunların nasıl karşılanacağı, nerelerde ne şekilde ikamet ettirileceklerinin hazırlıkları yapılmıştı" şeklinde konuştu. Kurtulmuş, göçmenlerin sınırın hemen ötesinde barındırılması yönünde

karar almalarına rağmen, IŞİD'in 6-7 kilometre yakına gelmesi nedeniyle Suriye'nin Aynul Arab bölgesinden gelen göçmene sınır kapısını açmak mecburiyetinde olduklarını belirtti. IŞİD'in Suriyelilerin can güvenliğini tehlikeye atacağı için 13.00 civarında kapının açıldığını aktaran Kurtulmuş, " 4 bin 500 civarında insan giriş yaptı. Şu an itibariyle bu bölgeden 30 kilometrelik alanda, Akçakale ile Kobani'nin karşısındaki Mürşit Pınar bölgesi arasındaki 30 kilometrede, 8 ayrı giriş noktasında şu an itibariyle 45 bin Kürt kardeşimiz Türk topraklarına girmiştir. Bunların tamamı kontrollü bir şekilde içeriye alınarak bu kardeşlerimizin bir kısmının kendi akrabalarının yanında ikametleri, bir kısmının bölge okulları ve devlet tesislerinde ikametleri, bir kısmıyla ilgili de çadırlarda barınmaları sağlanmıştır." dedi.


"BU TÜRKİYE'NİN GÜCÜNÜ, NİYETİNİN İYİ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR"

Numan Kurtulmuş, toplantıdan sonra İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Şanlıurfa'ya giderek göçmenlerin durumlarını yerinde göreceklerini, gerekli koordinasyonu sağlayacaklarını söylerken konuşmasını şöyle sürdürdü; " 75 milyonun hepsi büyük bir gönül ferahlığı içinde hissetsin, herkes bu övüncü hep birlikte yaşasın. Dünyanın hiç bir ülkesi, ekonomik şartları Türkiye'den ne kadar gelişmiş olursa olsun, bir gece içinde mültecileri alıp, tereyağından kıl çeker gibi hiç bir sorun olmaksızın yerleştirip bunları sağsalim bir barınmaya kavuşturamaz. Bu Türkiye'nin gücünü ve niyetinin iyi olduğunu gösteriyor. Uluslararası platformlara gittiğimiz gelişmiş ülkelerin bakanlarından 5-6 bin mülteciyle başa çıkmakta zorlandıklarının hikayelerini dinliyoruz.


"1,5 MİLYONA YAKIN SURİYELİ'NİN TÜRKİYE'DE GÖÇMEN DURUMUNDA"

Yaklaşık 1,5 milyona yakın Suriyeli'nin Türkiye'de göçmen durumunda olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "Bunun ekonomik ve sosyal bir yük getirdiğini biliyoruz ama kardeşlik vazifesini yerine getiriyoruz. Biz herhangi birisi Türkiye'den yardım istediği zaman 'dinin, mezhebin, meşrebin, ırkın, teninin rengi nedir' diye sormuyoruz. Herkese yardım elini imkanlarımız neyse uzatmaya çalışıyoruz. Yeni Türkiye'de de bunun onurunu yaşıyoruz" ifadelerini kullundı.


30 BİN YEZİDİ TÜRKİYE'DE

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, gelenlerin kimlikleri konusunda Yezidilerin durumunun zaman zaman istismar edildiğini belirterek, Kuzey Irak'ta yaklaşık 380 bin Yezidi'nin göçmen durumuna düştüğünü anlattı. Kurtulmuş, "Şu an itibariyle 30 bin civarında Yezidi Türkiye sınırının içinde misafir edilmektedir, ağırlanmaktadır. Onlara da hiç bir şekilde kimlikleri, etnik yapıları, dini inançları sorulmamıştır, sorulmayacaktır. Her kim yardım isterse elimizden geldiği kadar yapacağız. Türkiye bütün bu yardımları koordine edecek" dedi.


4 MİLYAR DOLAR YARDIM

Numan Kurtulmuş, AFAD'ın 2013'te Suriyeli göçmenlere yaptığı yardımın 2,3 milyar lira olduğunu, bu BM standardıyla kıyaslandığında, yemeleri, içmeleri, sivil toplumun destekleri de eklendiğinde Türkiye'nin Suriyeli göçmenlere yardımının 4 milyar dolar seviyesinde olduğunu kaydetti. Türkiye'nin dünyadaki göçmenlere yardım bakımından 3. ülke olduğunu ifade eden Kurtulmuş, gayri safi milli hasıla oranlarına göre hesaplandığında ise Türkiye'nin binde 21 ile insani yardım yapan ülkeler arasında birinci sırada yer aldığını söyledi.


"SİYASİ OLARAK DA BU BÖLGENİN YENİDEN AYAĞI KALKMASINI SAĞLAYACAK PERSPEKTİFİMİZİ DÜNYA KAMUOYU İLE PAYLAŞACAĞIZ"

Kurtulmuş, "IŞİD meselesi sadece bir sonuçtan ibaret. Suriye'nin ve Irak'ın terör ve terör örgütlerini besleyen bu siyasi ortamı iyileştirilmediği süreçte, Suriye halkının siyasal katılım süreçlerinin bir parçası olması sağlanmadığı süreçte, aynı şekilde Irak'ta özellikle Maliki yönetimleri zamanında devam eden sünni çoğunluğun yönetimden dışlanması süreçlerine son verilmediği müddetçe bölge zaten IŞİD benzeri yapılanmalar için bulunmaz bir fırsat niteliği oluşturur. Altın tepsi içinde IŞİD'e fırsatlar sunulmuş olur. İddiamız şudur. Bu bölge ülkelerinde kimin iş başında olacağıyla ilgili değiliz. Bizim derdimiz, siyasi perspektifimiz Suriye'de, Irak'ta ve bütün bölge ülkelerinde siyasal katılımın sonuna kadar açılması, bütün toplumsal kesimlerin demokratik süreçlerin içerisine katılmasının sağlanması ve bölgedeki sorunların hem içeride demokratik yollarla hem rızaya dayalı müzakere yoluyla çözülmesinden yanayız. IŞİD meselesi, tehdidi sadece Türkiye değil, bölge ülkelerine değil, bütün dünya ülkelerine bu gerçeği gösteriyor. İnşallah en kısa zamanda Suriye ve Irak başta olmak üzere bütün bölge ülkelerinde bu süreçlerin halkın menfaatleri istikametinde gerçekleşmesi için dua ediyoruz. Bu yardım faaliyetlerini insani bir gerekçe ile sonuna kadar sürdüreceğiz. Siyasi olarak da bu bölgenin yeniden ayağı kalkmasını sağlayacak perspektifimizi dünya kamuoyu ile paylaşacağız."


"DAHA GELECEK SURİYELİ VAR MI?" 

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Daha gelecek Suriyeli var mı?" sorusu üzerine, en kötü şartlara hazırlıklı olduklarını söyledi. Bir gecede evini, barkını terk edenlerin yaşadıklarının kolay olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, bir tek kişinin dahi ne Suriye'de ne de dünyanın başka bir yerinde göçmen durumuna düşmesini istemediklerini vurguladı. Kurtulmuş, "Böyle bir durum sürerse de Türkiye gelecek olan göçmen dalgasını tamamıyla alabilmeye hazırdır. Hem güvenlik hem insani yardım hem de diğer tıbbi yardımlar bakımından hazır olduğumuzu ifade etmek isterim" dedi.

Tampon bölge çalışmasıyla ilgili soru üzerinde Kurtulmuş, Türkiye'nin başından itibaren hem uçuşa yasak bölge hem de tampon bölge tezini dile getirdiğini ifade ederek, "Eğer başından itibaren BM, ah o da başka bir konu, BM'nin ne işe yaradığı başka bir konu. BM, Esed rejimine destek olmasaydı, Esed ağabeyleri, dayıları vasıtasıyla kendi durumunu garanti etmiş olmasaydı, belki dünya uçuşa yasak bölge ilan etseydi, bu kadar çok, 200 bin insan Suriye'de ölmeyecekti" diye konuştu. Bu arada Numan Kurtulmuş'un, Şanlıurfa'ya gideceği için öğleden sonra Pendik Belediyesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması'na katılamayacağı belirtildi.

Erhan TEKTEN /İSTANBUL,(DHA)

BAŞBAKAN YARDIMCISI ARINÇ: EN BÜYÜK BAŞARI MİT'İN

BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç, IŞİD'in 11 Haziran'da kaçırdığı Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz ve ve 48 Türk'ün bu sabaha karşı kurtarılıp Türkiye'ye getirilmesini değerlendirdi.

Arınç, "Kadını, çocuğu, erkeği, görevlisi ve siviliyle kurtulmuş olan o yurttaşlarımızı can yüreğimden tebrik ediyor, selamlıyorum, bağrıma basıyorum. Başta Başbakanımız olmak üzere hükümetimize teşekkür ediyorum. Şüphesiz en büyük başarı Milli İstihbarat Teşkilatımızın. O günden bu yana yerel bütün unsurları işin içersine koymak suretiyle kazasız-, belasız yurttaşlarımızın Türkiye'ye getirilmesiydi. Bu görevi alnımızın akıyla İstihbarat Teşkilatımız ifa etmiştir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa'daki Vanlı işadamlarının düzenlediği toplantıya katıldı. Burada IŞID tarafından alı konulan ve bu sabah serbest bırakılan 49 Türk rehine ile ilgili açıklama yaptı. Alıkonulan 49 kişiden 3'ünün yerel, diğerlerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu belirten Arınç, şunları söyledi:

"Hükümet, millet olarak da hepimizin gönlü bu kardeşlerimizdeydi. Her gün açıklama yaparken ailelerini ve milletimizi teskin etmek düşüncesi ile 'Kısa zamanda kavuşacağız kucaklaşacağız. Merak etmeyin bulundukları yeri biliyoruz. İrtibatlarımız var. Ama kazasız- belasız kurtulmaları için burunlarının bile kanamaması için çalışıyoruz' demiştik. Bu sabah saatlerinde takriben 05.00 gibi 46 yurttaşımızın hamdolsun diğer 3'ü orada mı kaldı bize mi geldi bilemiyorum. Başbakanımızı Azerbaycan'a uğurladık. Vekalet görevi bendeydi. Dünkü gelişmeler sınırdan içeri girişler şeklindeydi. Ancak kulağımız bu kardeşlerimizde gelecek haberi bekliyordu. Gece saatlerinde bazı görüşmelerimiz oldu. Sabahta bu hayırlı haberi duyduk."

Programını değiştirerek, Ankara'ya gideceğini belirten ve toplantıya katılan iş adamlarına veda eden Arınç şunları söyledi: 

"Dışımızda gelişen olaylar Türkiye'yi yakından ilgilendiriyor. 4 yıldan bu yana Suriye, birkaç yıldan bu yana da Irak'a ortaya çıkan yeni gelişmeler Türkiye'yi çok yakından ilgilendiriyor. Güvenliğimiz, sosyal politikalarımız açısından, siyasi sebeplerden dolayı ilgilendiriyor. Bildiğiniz gibi Türkiye'de de yeni bir hükümetimiz kuruldu. Sayın Başbakanımız Cumhurbaşkanı oldu. Sayın Davutoğlu yeni genel başkan, Başbakan oldu. Güvenoyu alarak vazifesine başladı. Önce Kıbrıs'a bir ziyaretimiz oldu. Şimdi Azerbaycan, daha sonra da Birleşmiş Milletler de Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılacağı, Dışişleri Bakanı, Milli Savunma Bakanımızın da katılacağı toplantılar yapılacak. Gelişmeleri takip ediyoruz. Bütün bu olumsuz yöndeki gelişmelerin hepsinin üstesinden geleceğiz. Hükümetimiz güçlü, milletimiz birlik ve bütünlük içersinde. İnşallah son yaşanan endişe verici olayların hepsinin ortadan kalktığını, Türkiye'nin dış politikalarının ne kadar isabetli, ne kadar insancıl ve ne kadar vicdanlara yönelik bir politika olduğunu sadece biz değil, bölgemiz ve bütün dünya görmüş olacak. Kadını, çocuğu ile erkeği ile görevlisi ve siviliyle kurtulmuş olan o yurttaşlarımızı can yüreğimden tebrik ediyorum. Selamlıyorum, bağrıma basıyorum. Başta Başbakanımız olmak üzere Hükümetimize teşekkür ediyorum. Her gün uykular kaçacak biçimde bu olay takip edilmişti. Şüphesiz en büyük başarıda Milli İstihbarat Teşkilatımızın o günden bu yana yerel bütün unsurları işin içersine koymak suretiyle kazasız, belasız yurttaşlarımızın Türkiye'ye getirilmesiydi. Bu görevi alnımızın akıyla İstihbarat Teşkilatımız ifa etmiştir. Ona yardımcı olan unsurlara da çok teşekkür ediyorum. İnşallah Türkiye'yi güzel günler içinde hep beraber göreceğiz."

Sebile ÇETİN-Serhat TEZCAN/BURSA, (DHA)

BAKAN IŞIK: TÜRKİYE KİMSENİN GAZINA GELMEZ

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık rehine konusunun çözümü noktasında ciddi irade ve duruş gösterdiklerini belirterek, "Türkiye kimsenin gazına gelmez. 'Haydi aslanım' demesine kanmayacak kadar sabırlı ve ne yaptığını bilen bir devlettir" dedi.

Makine İhracatçıları Birliği'nin Bolu'nun Karacasu Beldesi'nde bulunan Gazelle Otel'de düzenlediği 'Makine Sektör Buluşması' toplantısına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol Araklıoğlu, sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları katıldı.

Toplantıdan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fikri Işık, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) alıkoyduğu konsolosluk görevlilerinin Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili olarak, şöyle dedi:

"Çok sevinçliyiz. Rehinelerin ailelerinin gözü aydın. Uzun, yorucu, yıpratıcı, adeta sinir harbi ile geçen uzun bir sürenin sonucunda kazasız, belasız çok şükür can kaybı olmadan rehineler ailelerine kavuştu. Hem aileleri, hem de milletimiz sevince boğuldu. Geçmiş olsun diyorum. Ailelerimiz bu süreçte çok büyük sıkıntı çekti. Çok provoke etmek isteyen oldu. Ailelere gösterdikleri metanetten dolayı teşekkür ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Türkiye kimsenin gazına gelmez. 'Haydi aslanım' demesine kanmayacak kadar sabırlı ve ne yaptığını bilen bir devlettir. Uzun süren uzun görüşme ve çalışmaların, gerektiğinde operasyona hazır bekletilen ekiplerin bulunduğu ama nihai olarak bir tek burun kanamadan rehine meselesinin çözümü noktasında ciddi irade ve duruş gösterdik. Emeği geçen tüm kurumlara teşekkür ediyorum. Milli İstihbarat Teşkilatı, Genelkurmay bu noktada ciddi bir çalışma ortaya koydu. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve ilgili tüm arkadaşlarımızın ilgili devlet görevlileri bu konuyu an ve an takip etti. Bazılarının gazına gelmeden, rehinelerin hayatını riske atacak hiçbir adıma tevessül etmeden sabırla bu işin bu noktaya gelmesine vesile oldular." 

IŞİD'in ikna edilmesinin uzun bir süreç olduğunu ifade eden Işık, şöyle devam etti:

"Bunların detayını daha sonra öğreneceğiz. Bu konu ile ilgili rehin alınma olayı ile ilgili sürekli yürütülen temas trafiği vardı. Bölgedeki etkisi olabilecek kişi, grup ve merkezle temaslar sürdürüldü. Rehinelerin can güvenlikleri ve sağlıkları konusunda büyük titizlik gösterildi. Sonraki görüşmeler bu noktaya gelmesini sağladı. Başbakanımızın da Dışişleri Bakanı olduğu dönemde konuyu an ve an takip etmesi, rehinelerin Türkiye'ye sağ salim gelmesi noktasını hızlandırdı." 

Mutlu YUCA/BOLU, (DHA)

BAKAN YILMAZ: MİLLETİMİZİN GÖZÜ AYDIN

KALKINMA Bakanı Cevdet Yılmaz, IŞİD'in rehin aldığı 49 Musul Konsolosluğu personelinin Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili, "Bütün milletimizin gözü aydın olsun diyoruz" dedi.
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Elazığ Kalkınma Kurultayı'na katılmak için geldiği kentte IŞİD'in rehin aldığı Musul Başkonsolosluğu personelinin serbest kalmasını değerlendirdi. Bu sabah çok sevindirici bir haber aldıklarını söyleyen Yılmaz, şöyle dedi:"Bütün milletimizin gözü aydın olsun diyoruz. Başta tabi bu kardeşlerimizin ailelerinin gözü aydın olsun diyoruz. Uzun bir zaman bir endişe yaşandı tabi ama çok şükür sağ salim ülkelerine döndüler. Bu süreçte devlet olarak, hükümet olarak bütün kurumlarımızda büyük bir çaba sarf ettik. Bu çabayı sarf eden bütün ilgililere de kurumlara da şükranlarımızı sunuyoruz. Çok zor şartlar altında biliyorsunuz bu çalışmalar yapıldı. Sorumluluk içinde bu çalışmalar yapıldı ve sonuç alındı. Emeği geçen herkesi de ben tebrik ediyorum. Türkiye bu olayla bir kez daha şunu göstermiş oldu. Vatandaşlarına insanına çok değer veren bir ülke olduğunu devlet olduğunu ve bunun gereğini yapmak için her türlü çabayı sarf ettiğini göstermiş oldu. Bu açıdan da bence yine örnek bir süreç yaşandı. Bir daha böyle hadiselerin yaşanmamasını temenni ediyorum. Tekrar hepimizin gözü aydın diyorum."
Gülbin YILDIZ/ELAZIĞ,(DHA)

KILIÇDAROĞLU'NDAN KURTARILAN REHİNELERE "ÖZGÜRLÜĞE VE ÜLKENİZE HOŞ GELDİNİZ"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurtarılan rehinelere "Özgürlüğe ve ülkenize hoş geldiniz" dedi,
Yazılı açıklama yapan Kılıçdaroğlu mutluluğunu ifade ederken operasyonda emeği geçen herkesi de kutladı. Kılıçdaroğlu, "IŞİD terör örgütü elinde 101 gün rehin kaldıktan sonra kurtarılan kardeşlerimize, vatandaşlarımıza ‘özgürlüğe, vatanınıza hoş geldiniz’ diyorum. Rehinelerimizin kayıpsız ve sağlıklı kurtarılmış olmalarınndan büyük bir mutluluk duydum. Vatanımızın özgür topraklarına, ailelerine, yakınlarına ve özgürlüklerine kavuşan vatandaşlarımıza geçmiş olsun, aileleriyle milletimize de gözünüz aydın diyor, kurtarma operasyonunun düşünülmesi, planlanması, uygulanması ve tam istediğimiz gibi sonuçlandırılmasında payı, katkısı, emeği olan herkese teşekkür ediyor, sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum."

ANKARA (DHA)

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KONSOLOSLUK PERSONELİNİ ÇANKAYA'DA KABUL EDECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'ye getirilen konsolosluk personelini yarın Çankaya köşkünde kabul edeceği açıklandı. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Musul'da alınkonulmalarının ardından başarılı bir süreç neticesinde kurtarılmış olan vatandaşlarımızı yarın 11.30'da Çankaya Köşkü'nde kabul edecek" denildi.
Son Güncelleme: 20.09.2014 14:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.