YARGITAY FEVZİOGLU KONUŞACAK.....

Yargıtay: TBB Başkanı Feyzioğlu ifade özgürlüğünün bir gereği olarak konuşacak

YARGITAY FEVZİOGLU KONUŞACAK.....

Yargıtay: TBB Başkanı Feyzioğlu ifade özgürlüğünün bir gereği olarak konuşacak

25 Ağustos 2014 Pazartesi 17:49
YARGITAY FEVZİOGLU KONUŞACAK.....
 Yargıtay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, konuşma yapması halinde katılmayacağını belirttiği Adli Yıl Açılış Töreni'nde Barolar Birliği(TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nun konuşma yapabileceğini açıklandı. Açıklamada, "1 Temmuz 2014 tarihinde yapılan Başkanlar Kurulu toplantısında Adli Yıl Açılış Konuşmasının içeriği ve gündemi tespit edilmiştir. Toplantıda ayrıca Adli Yıl Açılış Töreni'nde Türkiye Barolar Birliği Temsilcisinin savunma makamı adına konuşma yapması şeklinde süregelen Yargıtay geleneği, savunmanın temsili, sorunlarının dile getirilmesi ve ifade özgürlüğünün bir gereği olarak devam etmesi, konuşma süresi konusunda ise törenin amaç ve düzeyi ile Yargıtay Birinci Başkanının konuşma süresi de gözetilerek, devlet nezaketi ve hukukçu nesnelliği çerçevesinde bir imkan verilmesi görüşleri öne çıkmıştır." denildi.


Erdoğan, Feyzioğlu'nun konuşma yapması halinde törene katılmayacağını açıklamıştı.

Yargıtay'dan yapılan yazılı açıklamada "Yargıtay Başkanlar Kurulu, 2014-2015 yılı Adli Yıl Açılış töreni gündemini görüşmek üzere 25 Ağustos 2014 günü toplanmıştır. Adli Yıl Açılış törenleri, 71 yıldır süregelen, yargının güncel sorunlarının kamuoyu ile paylaşıldığı, aynı zamanda kamuoyu huzurunda devletin diğer organlarına görüş ve düşüncelerin aktarıldığı yargı adına çok önemli bir onur günüdür. Sayın Cumhurbaşkanımızla diğer erk temsilcilerinin törenimize katılımlarına tarafımıza çok büyük önem atfedilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 25. ve 26. maddeleri ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesinde ifade özgürlüğü hakkı yer almaktadır. Çağdaş demokrasilerde, toplumların ve bireylerin ifade özgürlüğü konusundaki kazanımlarının artarak korunması temel ilke olarak kabul edilmektedir. 1 Temmuz 2014 tarihinde yapılan Başkanlar Kurulu toplantısında adli yıl açılış konuşmasının içeriği ve gündemi tespit edilmiştir. Toplantıda ayrıca Adli Yıl Açılış Töreninde Türkiye Barolar Birliği Temsilcisinin savunma makamı adına konuşma yapması şeklinde süregelen Yargıtay geleneği, savunmanın temsili, sorunlarının dile getirilmesi ve ifade özgürlüğünün bir gereği olarak devam etmesi, konuşma süresi konusunda ise törenin amaç ve düzeyi ile Yargıtay Birinci Başkanının konuşma süresi de gözetilerek, devlet nezaketi ve hukukçu nesnelliği çerçevesinde bir imkan verilmesi görüşleri öne çıkmıştır. Bugün yapılan Başkanlar Kurulu toplantısı sonucunda yargının bileşenlerinden biri olan savunmanın adli yıl açılış törenlerinde konuşması şeklinde süregelen uygulamanın ifade özgürlüğünün de bir gereği olarak devam etmesi gerektiği kararlaştırılmıştır." denildi.

 
Son Güncelleme: 25.08.2014 17:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.