'Yeni anayasa olmadan kimse yeni Türkiye den söz etmesin....

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi'yi ziyaret edip, baro yöneticileri ile görüştü.

'Yeni anayasa olmadan kimse yeni Türkiye den söz etmesin....

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi'yi ziyaret edip, baro yöneticileri ile görüştü.

18 Eylül 2014 Perşembe 09:02
'Yeni anayasa olmadan kimse yeni Türkiye den söz etmesin....
 
Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, bakanın şehri ve baroyu ziyaret etmelerinden gurur duyduklarını belirterek, şöyle dedi:

"Bilindiği gibi Şırnak'ın gerçekten kendisine özgü sorunları en fazla olan illerimizin en başında geldiğine inanıyorum. İki yıla aşkın süredir ciddi bir şekilde barış süreci devam etmektedir. Temennimiz barış süreci sekteye uğramadan hepimizin temenni ettiği şekilde sonuca gitmesi ve çatışma ortamının da Türkiye'den tamamıyla ortadan kalkması yönündedir. Şimdi sayın bakanımızın bakanlığı gerçekten bu çözüm sürecinde en önemli bakanlık olduğuna inanıyorum. Çünkü, Türkiye'de bir değişiklik olacaksa bu temel sorunlar çözülecekse, yasak değişikliklerle ve özellikle darbeden kalan anayasanın temelli bir şekilde sivil bir anayasa olarak değiştirilmesi. Bugünkü meclis aritmetiğinde bunu beklemek zaten zor. Ama şöyle bir gerçeklik var. Çözüm süreci içinde özellikle yol temizlik dediğimiz belli fiili adımların atılması, yasal değişiklik yapılmasa da fiili durumlar yaratılarak bunun temizliğinin yapılabileceğine inanıyoruz. Çünkü temelde anayasanın değişmesi, ceza kanunundaki anti demokratik ve yasalardaki anti demokratik maddelerin değişmesi gerektiğine inanıyoruz."

Bakan Bozdağ, yeni anayasanın Türkiye'de herkesin konusu olduğunu belirterek, 1982 anayasının defalarca değiştirildiğini, ancak anayanın demokratikleşmediğini her zaman söylediğini ifade etti. Bozdağ, şöyle dedi:


"Her zaman zaman söylüyorum 82 anayasasını değiştire, değiştire daha demokratik yapamayız. Değiştire değiştire insan haklarını önceleyen bir anayasaya dönüştüremeyiz. Değiştire değiştire hukukun üstünlüğünün her maddesinde egemen olan bir anayasaya dönüştüremeyiz. Değiştire değiştire milli iradenin milletin öncelendiği bir anayasaya dönüştüremeyiz, 82 ruhu buna izin vermiyor. 82 ruhunu değiştirerek öldüremeyiz onun için 82 ruhunu ve onun sirayeti ve bütün maddeleri bir kenara koyup yeni bir anayasa yapmak zorundayız. Biz hep şunu söylüyoruz, yeni anayasa hayata geçirmeden yeni Türkiye olmayı başaramayız. Yeni Türkiye'nin ön şartı yeni bir anayasadır. İnşallah bu yeni Türkiye yeni anayasayı yapmayı başaracaktır. Biz hükümet olarak ta hükümeti oluşturan parti olarak ta yeni anayasaya inanıyoruz. Yapmamız gerektiğini biliyoruz ama bunu başaramadık. Meclis'te uzlaşma komisyonu kurduk bütün partilerle eşit olalım dedik, sayımız 320 olmasına rağmen biz beraber yapalım üçer kişi olsun oy birliği ile karar çıksın biz bütün milletin bize verdiği gücü bir kenara koyarak yeni anayasa için birlikte karar vermeye öne aldık ve öyle adım attık. Ama maalesef bunu başaramadık. Ama Türkiye yeni anayasayı mutlaka başaracaktır. Bu günün siyasi partileri değişik gerekçelerle yeni anayasa konusunda milletin iradesine ve talebine uygun adım atmamış olsalar bile önümüzdeki Türkiye yani gelecek parlamentonun ben bu konuda dünkü parlamentoya göre daha cesaretli olacağına milletin yeni anayasa konusunda samimi olmayanlara güç verme noktasında oyunu bir kez daha gözden geçireceğini yürekten inanıyorum. İnşallah yeni anayasa hayata geçer o noktada bizim gayret ve çabamız devam edecektir."

Hasta tutuklu ve hükümüklerle ilgili önce yasal bir düzenlem eyaptıklarını anlatan Bakan Bozdağ, "Şu ana kadar rapor alıpta tahliye olmayan 6 kişi var. Bazı rakamlardan söz ediliyor bunların çoğu afaki rakamlar. 6 kişi olduğunu ifade edeyim bu konu üzerine biz ayrıca duruyoruz. Aksayan yönler varsa bunları hep birlikte değerlendireceğiz. Bu konuda emin olmanızı isterim. Avukatlık yassıyla ilgili bakanlığımızın kurduğu bilim konusu çalışmalarını yürütüyor. Avukatlık yasa tasarısı taslağını barolarımıza görüşe gönderdik. Görüşlerden sonra bilim komisyonu son şeklini verecek ondan sonra bakanlar kuruluna daha sonrada parlamentoya sevk etmeyi düşünüyoruz. Son derece bu yasaya önem veriyoruz. Hükümet olarak inşallah takipçisi olacağız. Cizre'ye bu dönemde Ağır Ceza Mahkemesi'ni kurduk.Bu Şırnak için son derece önemli. Hem iş yükünün adil dağılması bakımından önemli davaların hızla karara bağlanması bakımından son derece önemli olduğu o da hayırlı olsun diliyorum" dedi.
Son Güncelleme: 18.09.2014 09:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.