'Bu 7 senedir içimizde uktedir'

Bülent Arınç, Çankaya Köşkü'nde yapılacak devir teslim törenine ilişkin yaptığı açıklamada; 'Cumhurbaşkanlığı Köşk'ünde bir devir teslim töreni yapılacaktır.

'Bu 7 senedir içimizde uktedir'

Bülent Arınç, Çankaya Köşkü'nde yapılacak devir teslim törenine ilişkin yaptığı açıklamada; 'Cumhurbaşkanlığı Köşk'ünde bir devir teslim töreni yapılacaktır.

25 Ağustos 2014 Pazartesi 23:56
'Bu 7 senedir içimizde uktedir'
 
Bu, bu dönem için ilklerden birisidir ve fevkalede önemlidir. Bildiğiniz gibi Abdullah Gül'ün 2007 yılında 28 Ağustos'ta yapılan toplantıda seçilmesine müteakip Ahmet Necdet Sezer, Köşk'ün kapılarını kapatmış ve bir devir teslim töreni yapmamıştı. Bu 7 seneden beri içimizde bir uktedir' dedi. 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 61'inci hükümetin son Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Arınç, şunları söyledi; "Mevcut bakanların bu dönem ve gelecek döneme ilişkin düşünce, temenni, arzu ve isteklerini bildirdiği bir toplantı oldu. Irak'taki son gelişmleri Libya'daki son gelişmeleri çözüm süreci ile ilgili konuları iç ve dış bazı gelişmeler görüşüldü. Biz de bir bakıma başkanımızla vedalaşmış olduk. İnşallah yeni kurulacak hükümetimizin de aynı şekilde bugüne kadarki hükümetlerimizin başarı trendini çok daha yükseklere çıkaracağını ve inşallah çok daha başarılı olacağını ümit ettiğimizi ifade ettik. İnşallah 2015 seçimlerinde de yine Adalet ve Kalkınma Partimizin iktidar olarak bu süreci milletimizin istediği çizgide tekrar yücelteceğini ve başarılarla dolu bir hükümetler dönemi açılacağını ifade ettik. Bu şekilde toplantımız sona erdi."
"SAYIN DAVUTOĞLU'NA TEBRİKLERİMİZİ İLETTİK"
Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkanlığı için adaylığını değerlendiren Arınç; "Geçtiğimiz günlerde Ak Parti içerisinde yapılan değerlendirme toplantılarında, istişare toplantıları sonucunda sayın başkanımız Genel Kurul'da aday oalrak sayın Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu'nun aday olarak gösterilmesine karar verildiğini ifade etti. Bu neredeyse bütün toplantılarda istişare sonuçlarında ve yetkili organlarımızda yapılan çalışmalarımız sonucuydu. Hepimiz tarafından büyük bir takdirle ve büyük bir beğeni ile karşılandı. Dışişleri Bakanımız, Genel Başkanımız olarak seçilmesi ve daha sonrada kendisine Başbakanlık görevinin verilecek olması hepimize büyük bir sevinç meydana getirdi. Sayın Davutoğlu'na tebriklerimizi ilettik. Daha önce de esasen görüşmüştük. Bugünkü toplantıda bütün Bakan arkadaşlarımız sayın Davutoğlu'na hem Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanlığı için hem daha sonrası muhtemel başbakan olarak en kısa sürede atanacak olmasından dolayı tebriklerimizi, başarı dileklerimizi de ifade ettik" diye konuştu.
"DÜNYANIN DİKKATİNDE OLACAK BİR OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL YAPACAĞIZ"
Arınç şöyle devam etti; "27 Ağustos'ta yapılacak AK Parti Olağanüstü Kongresi bildiğiniz gibi başkanımızın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle aynı zamanda genel başkanlık koltuğunun boşalacak olması ile ilgidilir. 28'inde and içerek görevine başladığında hem milletvekilliği hem de partiyle olan ilişiği de kesilmiş olacaktır. Dolayısıyla bir gün önce yeni genel başkanımızda kongrede seçilmiş olması gerekmektedir. Bu kongre çalışmalarını genel merkezimiz yönetiyor. Genel başkan yardımcılarımızdan Süleyman Soylu başkanlığında bir ekip bu kongrenin mükemmel olması için yapılması gereken tüm çalışmaları koordine ediyorlar. Aldığımız sonuçlar da gösteriyor ki bütün Türkiye'den gelecek binlerce insanla sadece Türkiye'nin değil bütün dünyanın dikkatinde olacak bir olağanüstü genel kurul yapacağız. Sadece genel başkanlık seçimi yapılacak. İnanıyoruz ki ittifakla oy birliği ile Davutoğlu AK Parti'nin yeni genel başkanı olarak o gün seçilmiş olacaktır. Buna ilişkin açıklamalar değerlendirildi. Esasen basının da bütün dikkati 27 Ağustos'ta Ankara Arena da yapılacak AK Parti Olağaüstü Genel Kurul toplantısında olacak."
" BU 7 SENEDEN BERİ İÇİMİZDE BİR UKTEDİR"
Toplantıda çözüm sürecinin görüşüldüğünü belirten Arınç; "Daha sonrasında Çözüm süreci de görüşüldü. 28 Ağustos'ta bildiğiniz gibi TBBM Başkanımız Meclis'i and içme töreni için oalğanüstü toplantıya çağırdı. O gün saat 14:00'te bu toplantı yapılacak. Onun öncesinde kendileirne mazbataları takdim edilecek. YSK'nın aldığı kesin sonuçların açıklanması muhtemelen o gün olacak. 14:00'teki töreni mütakiben de Cumhurbaşkanlığı Köşk'ünde bir devir teslim töreni yapılacaktır. Bu, bu dönem için ilklerden birisidir ve fevkalede önemlidir. Bildiğiniz gibi Abdullah Gül'ün 2007 yılında 28 Ağustos'ta yapılan toplantıda seçilmesine müteakip Ahmet Necdet Sezer, Köşk'ün kapılarını kapatmış ve bir devir teslim töreni yapmamıştı. Bu 7 seneden beri içimizde bir uktedir. Seçilen bir Cumhurbaşkanını bir karşılama ve and içme töreninin yapılmaması demokrasimiz adına da millet iradesi adına da fevkalede ayıplanacak bir davranıştı. Bugün hem onu telafi etmek hem de 7 sene başarı ile Cumhurbaşkanlığı yapmış bir değerli insana karşı vefa borcumuzu göstermek üzere Köşk'te güzel, dikkat çekici bir devir teslim töreni yapılacaktır" diye kaydetti.


"BARAJ KAPAKLARININ AÇILMASIYLA..."

Arınç, Siirt'teki baraj faciasına ilişkin şunları kaydetti; 'Siirt'te Alkumru barajının kapaklarının açılmasından sonra orada piknik yapan yurttaşlarımızdan maalesef suların bir anda kabarmasıyla hayatlarını kaybedenler oldu Valilğimizden ve ilgili kurumlardan aldığımız habere göre olaydan 12 kişi etkilendi. Bunalrdan 6'sı kurtarıldı 5'i maalesef hayatını kaybetti. 10 yaşlarında bir kız çocuğumuzu aramaya devam ediyoruz. Bu olaydan doalyı da fevkalede üzgünüz. Hayatlarını kaybeden yavrularımıza kardeşlerimize, yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Limak Holding'in işlettiği bir barajdan bahsediyoruz. Elektrik üretimi için aynı anda 2 ünitenin çalıştırılması talimatı veriliyor. Her zamanki uygulamalardan biri yapılıyor ve kapakların açılmasından takriben 15 dakika önce uyarı sirenleri çalınıyor. Buna rağmen farkında olunmadığı için veya da bir anda suların gelebileceği düşünülmediği için 15 dakika sonra su kapaklarının açılmasıyla da olaydan yurttaşlarımız etkileniyorlar. Bütün bunlara rağmen Enerji Bakanlığımız olayla ilgili inceleme yapmaktadır. Ayrıca Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da adli ve Vvalilik tarafından da idari soruşturmalar başlamış bulunmaktadır.'


ARINÇ: YENİ BAŞBAKANIMIZA ÇALIŞMA ARKADAŞLARINIZI RAHATLIKLA SEÇİN DEDİK 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bakanlar kurulu toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Arınç, bir muhabirin 'istifanızı verdiğinizi mi anlamalıyız' sorusu üzerine; "Doğru olanı yaptık. Usul böyledir. Yeni başbakanımıza rahat olun, çalışma arkadaşlarınızı rahatlıkla seçin biz size teşekkür ediyoruz' dedik" dedi. 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 61'inci hükümetin son Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çözüm süreci ile ilgili somut yol haritası kapsamında neler olduğu ve konuşulduğu sorulan Bülent Arınç, "Bugün önemli bir başlık altında hem yapılanlar hem bundan sonra yapılabilecek olanlar konuşuldu. Çözüm süreci konusunda en son attığımız somut adım 6 maddelik bir çerçeve kanun çıkarılmasıydı. Bundan sonra somut yol haritasını, neler yapılması gerektiğini belki yine meclise sevk edeceğimiz bir kısmını idari tedbirlerle götürebileceğimiz ama gün olarak tarih olarak süre olarak her birini ayrı ayrı belirleyeceğimiz yeni bir döneme giriyoruz. 2 senelik süreçte elde edilen kazanımlar var. En azından terör olayları hemen hemen son buldu. Son yaşadığımız son birkaç olayı bunu dışında tutmak istiyorum. Şehit cenazelerinin, caddelerde, sokak içlerinde kadınlara, çocuklara yönelik terör olaylarının olmadığını ve memleketimizde huzur ortamının çok güzel şekilde kendini belirlediği bir noktadayız. Şüphesiz asayiş olaylarında yüzde yüzlük bir noktada değiliz. Terör örgütünün veya terör örgütü yandaşlarının meydana getirdiği üzücü olaylar var. Bunlara asayiş olayı olarak bakıyoruz. Güvenlik güçlerimiz bu olayları anında etkisiz hale getirecek bir noktadadır. Geçtiğimiz günlerde bir teğmenimiz çok genç yaşlarda hayatını kaybetti. Bir uzman çavuşumuz da kaza kurşunu ile maalesef hayatını kaybetti. Özellikle Nevruz ayında kararlaştırılan bir şey vardı. Türkiye içerisindeki örgüt mensupları silahları ile Türkiye'yi terk edecekler. Bunun yüzde yüz gerçekleşmediğini hepimiz biliyoruz. Silahlı unsurların Türkiye'yi tamemen terk etmesi ve bundan sonra fikirlerin konuşulacağı şiddetin reddedileceği bir süreç olacağını hepimiz biliyorduk. Biz çözüm sürecinin çok iyi karşılandığını biliyoruz" dedi. 

YARGITAY'IN 'FEYZİOĞLU' KARARI 

Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Adli Yıl Açılış törenine katılması kararını ve bu karara bağlı olarak Erdoğan'ın tavrının ne olacağı sorusuna Arınç; "Sayın Başbakanımız, seçilmiş cumhurbaşkanımız saat 18.30 itibariyle Yargıtay Başkanımızla bir görüşme yapacaktı umarım halen devam ediyordur. Onun içeriğini bilmiyorum. Yargıtay'dan bize en az 1 ay kadar önce bir davet gelmişti Adli Yıl'ın açılış töreni ile ilgili olarak. Sayın başbakanımız, eğer Barolar Birliği konuşma yapacaksa başkan olarak orada ben gitmem şeklinde bir beyanı oldu. Teamül yazılı hukuk kuralı değildir. Adli Yıl'da tören yapılmasına yönelik bu törende de Yargıtay Başkanı ile birlikte Barolar birliği başkanı konuş diye bir hüküm bulunamamaktadır. Ben de 25 yıllık avukatlık yapmış bir arkadaşınız olarak katıldığım törenlerde Barolar Birliği Başkanı'nın konuşma yaptığını biliyorum. Teamül vazgeçilebilir terk edilebilir. Yargıtay başkanımızın temel sorunu sanırım davetiye göndermiş olmasıdır. Davetiye gönderildikten sonra da sayın seçilmiş cumhurbaşkanımızın daha önce Danıştay'da yaşadığı bir tatsız olayla ilgili olarak kendisine verilen yetkiyi kötüye kullanan bir barolar birliği başkanına bunun yakışıksız olduğunu söylediğini biliyoruz. Hatta bu tepkiyi sözle de bırakmamış ve Danıştay salonundan ayrılmıştı. Bu gelişmeler üzerine başkanlar kurulunu toplayacağını ifade etmişti Yargıtay Başkanımız. Sayın seçilmiş cumhurbaşkanımız 1 Eylül'de bu törene katılacak mıdır, katılmayacak mıdır kendisi açıklama yapar. 1 Eylül'e kadar biz yeni başbakanımızla yeni hükümetimizi kurmuş olacağız. Yeni başbakanımızın bu konudaki davranışını benim ifade etmem doğru değil" diye yanıt verdi. 

Hayrunisa Gül'ün 'asıl intifadayı ben başlatacağım' açıklaması sorulan Arınç, konuyla ilgili olarak, "Bakanlar Kurulu'nun gündeminde böyle bir konu olmadığı için bunlar belki daha sonra başka zeminlerde konuşulabilir" ifadelerini kullandı. 

29'UNDAN İTİBAREN YENİ BAŞBAKANIMIZ HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİNİ ALMIŞ OLACAK 

Seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyp Erdoğan'ın yemin ettikten sonra görevi Davutoğlu'na teslim edene kadar vekalet mekanizmasının işletilip işletilmeyeceği sorulan Arınç, "28'inde and içme ve devir-teslim töreninden sonra yeni hükümeti kuracak kişiye yani Sayın Ahmet Davutoğlu'na muhtemelen, Sayın Cumhurbaşkanımız vekalet görevini vereceği kişi aynı zamanda bakanımız olduğu için bu süre içerisindeki vekalet görevini Sayın Ahmet Davutoğlu'na verecektir. Çok doğru ve çok haklı olarak. 24 saatten bile az sürebilecek bir vekalet için esasen başbakan olması düşünülen ve kararlaştırılan bir kişinin vekaletinden daha doğal bir şey olamaz. Ben üzgün değilim, çok doğru olan yapılıyor en başından bu yana. Biz 28 Ağustos akşamı bir görevlendirme bekliyoruz. 29'undan itibaren yeni başbakanımız hükümeti kurma görevini almış olacak" açıklamasını yaptı. 

SAPLANTILARINDAN KURTULAMIYORLAR 

YSK'nın kesin seçim sonuçlarının Resmi Gazete'de yer almaması sorulan Bülent Arınç, "Bu konuda muhalefet içerisinde saplantı içinde olan bazı arkadaşlarımız var. Onları şahsen çok seviyorum, ama saplantılarından kurtulamıyorlar. Bunlardan biri de Sayın Atilla Kart'tır. Hukuk bilgisinin olduğunu zannediyorum. Ama Kılıçdaroğlu'nda olan huylar kendisine geçti. Kılıçdaroğlu, eline bir çekiç alır herkesi bir çivi gibi görür ve ondan sonra çakmaya başlar. Elinde bir kova var, üstünde yolsuzluk yazıyor. Ak Parti'den kimi görse ona yolsuzluk çamuru sıçratmaya çalışırdı. Atilla Kart da hergün mahkemelerin kapısında aşındırmaya çalışır. Yanına Mahmut Tanal'ı da alıyor. Biraz aklınızı kullanın biraz doğru olana bakın. YSK kesin seçim sonucunu açıklamıştır. Onun işi bitmiştir. Mazbatayı da TBMM Başkanına vermiştir. Kanundaki prosedür halen devam ediyor. Mevcut cumhurbaşkanının görev süresinin bittiği günde and içerek görevine başlayacak olan Erdoğan ile eş zamanlı olarak bunun yayınlanması gerekir. Bu tarih birilerinin iddia ettiği gibi 15 Ağustos olsaydı o tarihte and içmenin ve mazbatanın verilmesi gerekirdi. Anayasa'nın 101. maddesinin son fıkrası 103. madde dikkate alındığında TBMM Başkanımız o gün mazbatayı kendisine takdim edecekler. Bir taraftan da kesin seçim sonuçları Resmi gazete'de yayınlanmış olacak" dedi. 

ONUN GİDİYOR OLMASIYLA BİZİM DE ONA VEDA ETMEMİZ LAZIM

Davutoğlu başkanlığında kurulacak kabinede görev alacak mısınız, sorusu için gazeteciye "12'den vurdun şimdi, güzel bir soru" diyen Arınç, konu ile ilgili şunları kaydetti: "Ben 5 yıl meclis başkanlığı yaptım, 5 buçuk yıldır başbakan yardımcısıyım. Nezaketen de olsa bir gerçeği ifade etmemiz gerekiyor. Erdoğan'la birlikte bu hükümette bulunduk. Onun gidiyor olmasıyla bizim de ona veda etmemiz lazım. Bu siyasi etik bakımından da doğrudur. Yeni bir başbakan geliyor. Yeni bir başbakan hükümetini teşkil edecektir. Mutlaka çalışma arkadaşlarını kendisi seçecektir. Ona da imkan tanımak için bizim bazı düşüncelerimizi ifade etmemiz gerekiyordu. Ben bana yakışanı yaptım. Her şey yeni başkakanımızın takdirinde olacaktır. Bugüne kadar çok iyi bakan arkadaşlarımızla çalıştık bundan sonra da arkadaşların hedefe çok daha hızlı koşacaklarını düşünüyorum. Şahsımla ilgili takdiri hem bugünkü başbakanımız henüz görevini teslim etmediği için hem de yarın görevi devralacak başbakanımız en iyi şekilde takdir ederler. Biz onlar için en doğrusunu söylemiş olduk. Umarım dikkate alacaklardır." 

UYARI LEVHALARININ BULUNDUĞU AÇIKÇA GÖRÜNÜYOR 

Siirt'teki baraj olayında sirenlerin çalınmadığına yönelik iddialar sorulan Arınç, "Kapakların açılmasından 15 dakika önce uyarı sireni çalınıyor. Buna rağmen vatandaşlarımız alanı boşaltmıyor. Sirenin çalmasından 15 dakika sonra su kapakları açılıyor. Ben televizyonda da izlemiştim. Uyarı levhalarının bulunduğu açıkça görünüyor. Buna rağmen böyle mi oldu, idare veya işletmeye atfen bir kusur var mı, hem Enerji Bakanlığımız hem de Başsavcılığımız, valiliğimiz ilgili makamlar soruşturma yapıyorlar" açıklamasını yaptı. 

AÇIK, DOYURUCU, NET BİR İZAHAT BEKLİYORUZ 

'Almanya'nın Türkiye'yi dinlediği iddiaları Bakanlar Kurulu gündemine geldi mi?' sorusu üzerine Bülent Arınç şu açıklamayı yaptı: "Bakanlar Kurulu gündemimizde yoktu, ama konu önemli olduğu için ben Dışişleri Bakanımızla ayrıca görüştüm. Açık, doyurucu, net bir izahat bekliyoruz. Bunun üzerine bazı görüşmeler yapıldı. Alman istihbarat yetkililerinde bugünlerde bu görüşme için tekrar bizimle bir araya geleceğini biliyoruz. Hem başbakandan hem ilgili bakanlardan Almanya ile geçmişten bu yana iyi ilişkileri bulunan bir dost ülkenin iddia edildiği şeklinde bir dinleme olduysa ne zamandır, ne sebeple olmuştur, sonuçları nedir, bunlar konusunda ciddi bir izahat beklediğimiz, en yüksek noktadan kendilerine iletilmiştir. Bizim istediğimiz önümüze bir rapor koymalarıdır." 

YORUM SERBEST, DOĞRU OLANI YAPTIK 

Bülentç Arınç bir muhabirin 'istifanızı verdiğinizi mi anlamalıyız' diye sorması üzerine; "Yorum serbest, doğru olanı yaptık. Usül böyledir. Bir yeni başbakanımız varsa kendi ekibini, çalışabileceği en başarılı arkadaşları seçme hakkını verilmesidir. Yeni başbakanımıza rahat olun, çalışma arkadaşlarınızı rahatlıkla seçin biz size teşekkür ediyoruz' dedik" diye konuştu.
Son Güncelleme: 25.08.2014 23:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.