BU ÜLKEDE HERKES EŞİT YURTTAŞ TIR..

CHP TARİH BOYUNCA HEP KENDİNİ YENİLEDİ BİZDE MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜN YOLUNDA GİDEREK YENİLENİYORUZ BUNU HERKES BÖYLE BİLMELİ..

BU ÜLKEDE HERKES EŞİT YURTTAŞ TIR..

CHP TARİH BOYUNCA HEP KENDİNİ YENİLEDİ BİZDE MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜN YOLUNDA GİDEREK YENİLENİYORUZ BUNU HERKES BÖYLE BİLMELİ..

03 Eylül 2014 Çarşamba 12:50
BU ÜLKEDE HERKES EŞİT YURTTAŞ TIR..
Makamına  Girdigimde her zamanki beyefendiligi ve zerafetiyle,güleryüzüyle, inceligiyle kapının girişinde karşıladı beni .
Sonrasında oturduk ne içersin ?dedi .çay ve su istedim kendiside cay ve su istedi başladık  sohpete

CHP genel başkanı oldugun dan bu yana çok yakından tanıdıgım Sayın Kemal Kılıçtarogluyla samimi bir sohpeti kemal beyin affına sıgınarak siz yeni ulus okuyucularıyla paylaşmak isterim .
Kemal beyin affına istememdeki neden, şuki.. ben o gün gazeteci kimligimle degil kamil söker  olarak ordaydım .( zaman zamanda böyle sohpetlerimiz olmuştur deyişik zamanlarda)

 .
-Nasılsınız efendim ?

KK.iyiyim hemde hiç olmadıgı kadar iyiyim sen nasılsın ?

-Teşekkür ederim efendim bende iyiyim VE soruyorum, efendim nerden çıktı bu kurultay ?Hani parti meclisi bir yıl uzatmıştı. hemde seçime 9.10  ay kala ...

KK-   Yok yok çok iyi oldu ...kurultay  istendi ,bende baktımki imza toplayamayacaklar ,partiyi kamuoyunda sanki CHP  de kavga varmış, iç çekişmeler varmış, eskiden oldugu gibi, kamuoyunda tartışılan bir CHP olmasın istiyorum .Çünkü önumüzde ülkemiz için çok önemli bir genel seçim var .

Kurultaylardan kaçmamalıyız kaldiki parti içi demokrasininde geregidir. Bende bunu yaptım kurultay kararı alarak .
Ben Genel Başkan oldugumdan beri ,partinin kurumsal kimligini öne çıkardım ,çıkarmayada devam edecem.Genel başkanlar geçicidir aslolan partidir ,partinin örgütleridir .Parti ve örgütler içersinde bir degil daha fazla Genel Başkan adayı çıkara bilmelidir .Bende bu arkadaşların önünü açmalıyım ...

-Efendim burda şunu anlıyorum..Muharrem incenin aday olarak çıkması sizi memnun etti o zaman.Dogrumudur?

_KK Kesinlikle dogrudur .Muharrem beyin aday olmasından zerre kadar rahatsız olmadım aksine çok sevindim. Hatta başka adaylarda çıka bilmeli biz AKP degiliz, biz ,yani CHP bu ülkenin kurucu partisidir.
Demokrasiyi savunan ,özgürlükleri savunan,hak ve eşitligi ,kardeşligi, barışı,eşit yurttaşlıgı savunan bir partiyiz .Madem bunları savunuyorsak bunları gereğinide yapmalıyız .Kurultaylar partiye taze kan  getirir ,yeni arkad
aşlar gö
rev alacaklar ,yeni politikalar, yeni parti programı ,yeni tüzük bunlar sürekli partiyi ileriye götürür...bundan kimsenin korkmasına gerek yok ..

_Peki eleştirilere ne diyeceksiniz ?parti sölenildigi gibi sagamı kayıyor?

_KK : Yok efendim nerden çıkarıyorlar bunları .Özellikle şunu belirtmek isterim parti ikdidarı hedef koymuş durumda .CHP ikdidar olmalı, biz saga degil ,sag CHP nin bu ülkenin umut veren partisi olduğuna inanıyor, ve bize geliyor.Partinin proğramı açık ,tüzük te yazılanlar belli ,eger bu programa uyacagım bu tüzük ü benimsiyorum diyorlarsa buyursun gelsinler .CHP  Atakürkün belirttigi ufukla ve 68 ruhuyla yoluna devam ediyor bundan tüm partililerim emin olsunlar .CHP ikdidar olmalıdır başka yolu yok ..AKP nasıl ikdidar oldu biliyorsunuz.. AKP nin seçmen tabanına baktıgınızda yüzde 10 geçmez. fakat her kesimle birleşerek soldan bazı isimleri,Anaptan,Dogru yoldan ,önemli isimleri bünyesine katarak ikdidar oldu .Her ne kadar bu isimlerin Çogunu harcadıysada bunlarla ikdidar oldu .CHP olarakta bizde toplumun tüm kesimini kucaklayacagız İKDİDAR OLMAK İSTİYORSAK YAPMALIYIZ BUNLARI .Ama partimizin temel politikalarından ödün vermeden .YANİ ACIKCA SÖYLÜYORUM parti hiç olmadıgı kadar sol çizgidedir ve yoluna devam etmektedir, emin adımlarla.Ben Ahmet Kayanın mezarını,Yılmaz Güneyin mezarını ,Deniz gezmiş ve arkadaşlarının mezarını ziyaret ettigimde, kaldıki bu önemli ,tarihe ismini yazdırmış ,sol ve sosyalist insanların idolü olmuş çok önemli şahsiyetler O dönemde mırıldanmışlardı .Kurultayda 68 ruhunu yeşertecegiz dedigimizdede bu arkadaşlar mırıldanmıştı .O zamanda eksen kayması yaşıyor demişlerdi Peki ozaman nereye kayıyorduk merak ediyorum dogrusu .Solculuk insanın hamurunda olacak ....


_Acaba bu algının yaratılmasında son olarak Ekmeleddin ihsan oglunu Çatı aday olarak belirlemenizdenmi kaynaklandı?Çünkü basın açıklaması yapan CHP li milletvekilleri agırlıklı olarak bu konuya vurgu yaptı katılırmısınız?

_kk .O arkadaşların kendi görüşleri saygı duyarım .Bu partinin Genel Başkanı benim ve bu partinin karar alma mekanizmaları ve organları var. O arkadaşlarıda meclise ben taşıdım .CHP birilerinin tarif ettigi gibi solculuk yaparsa ,barajın altında kalır bunu tüm partililerimin bilmesini isterim .

Benim sol değince anladıgım ....tüm Türkiyeyi kucaklayan Emekten ,Alınterinden,Haksızlıkların karşısında direnen,özlüklerden ,Barıştan yana olan ,bu ülkede Türk ,Kürt ,Cerkez ,laz  demeden Türkiye Cumhuriyeti içersinde yaşayan tüm halkların eşit yurttaşklık düzeyinde ,tüm halkları kucaklayan ,Hangi inanışta olursa olsu herkesin inancına ayırt etmeksizin saygı duyan ,dürüstlükten ,dogruluktan taviz vermeyem,Hakca paylaşımı savunan,Herkesin özgürce yaşadıgı ,Herkesin dilini konuştugu ,inancını özgürce yaşadıgı ,emeginin hakkını aldıgı ,sömürü düzenine pirim vermeyen ve kaşısında dimdik, kaya gibi  duran  bir anlayıştır solculuk.CHP OLARAKTA bu anlayışla yürüdüğümüz herkes tarafından bilinmelidir..

Ekmeleddin BEYE  ye gelince Ekmeleddin bey bu ülkenin yetişdirdigi çok önemli bir bilim ,ilim adamıdır .SAYGIN BİR KİŞİLİKTİR tüm dünyanın tanıdıgı ve saygı duydugu saygın bir bilim adamı barış adamıdır.Cumhur başkanlıgı partilerin yarışacagı Tayyip Erdoganın istedigi gibi bir zemine çekilmek istendi ,halbuki Türkiye parlementer sistemle yönetilen bir ülke .Parlementer sistemde Cumhurbaşkanı nın görevleri bellidir Cumhurbaşkanı bir onay makamıdır ,tüm halkı temsil eder ,siyasetle ugraşmaz ,siyaseti siyasi partiler yapar.Neticesinde  başkan seçmiyorduk .Cumhurbaşkanı seçecektik HERKESE EŞİT MESAFEDE DURACAK ÜLKENİN ÇIKARLARI,BÜTÜNLÜGÜNÜ SAVUNAN BİRİNİ seçeçektik. Onun içindirki tüm siyasi partileri ve sivil toplum kurumlarını ziyaret ettik ,fikirlerini aldık .Partimiz içersinde istişareler yaptık ve sonuçta Türkiye tarihinde görülmemiş bir uzlaşı saglama başarısı gösterdik 12 partinin ortak adayı olarak Ekmeleddin  ihsanoglu dedik. Fakat tüm toplumda kabul gördü akp kanadındada çıt çıkmadı hatırlayın ...Kimse alehinde birşey konuşamadı ama partimizin içersinde bazı arkadaşlar karşı çıktılar .CHP biraz önce söyledigim gibi demokrasiye inanan bir parti ,herkes görüşlerini özgürce ifade edebilir fakat arkadaşlar erken davrandılar. Ekmeleddin beyi tanımadan, etmeden, yalan, yanlış medyada çıkan haberlere göre tepkilerini koydular,ve toplumda bir algı oluşmasına neden oldu.
Tabi olumsuz anlamda .Zamanın kısa olmasından dolayı topluma anlatamadık .Yanlışn yapıldı. Bizler mitingden mitinge koşarken parti içersindeki bazı arkadaşlarda bu olumsuz algının dahada derinleşmesi için gayret sarf ettiler. Hepsini biliyoruz .Netiçesinde TAYİP ERDOGAN seçmenin genelinin sandıga gitmemesi üzerine yüzde 50 nin biraz üzerinde oy alarak  cumhurbaşkanı seçildi .Şayet seçmen bu olumsuz ve asılsız algıya kapılmayıp sandıga gitseydi Tayyip Erdogan yüzde 38 .37 .bandında kalırdiki , buda Ekmeleddin beyin seçilme olasılıgını yükseltirdi.Çok yazık oldu çok...bazı arkadaşların bu çabaları Türkiyenin kaybetmesine sebep oldu ....Ekmeleddin bey Nazım Hikmetin ,Aziz Nesinin Kitaplarını arapçaya çeviren ve arap ülkelerinde tanınmasını ve okunmasını saglayan biridir .Bunuda bir dipnot olarak belirtmek isterim. ,Atatürkle ve onun ilkeleriyle sorunu olmayan ,hukuk devletini önemseyen ,anayasal kurumları önemseyen .dürüst bir kişiliktir .

_ Peki  efendim bu ülkede herkesin tüm Türkiyenin Benimsedigi bir barış sureci var bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

_Kk Bakın akp hükümetinin barış süreci dedikleri ve kimsenin bilmedigi bu sürece ,silahların sustugu bu sürece en büyük katkıyı CHP koydu .Bunu tüm halkımız bilmeli ,bakın ben bu kanın durması için meclisi olagan üstü toplayarak gelin bu sorunu çözelim dedim ,ama akp meclisin çalışmasının önünü tıkadı ,çünkü bu sorun yılların sorunu ,kapalı kapılar arkasında çözülmez .Parlementoda oturup ,görüşüp, tartışarak çözmemiz gereken bir sorun .Tüm Türkiyenin üzerinde uzlaşıya varması gereken bir sorun.Kaçtılar bu MESELEYİ MECLİSE GETİRMEDİLER bunların yaşanmasına ragmen ,ben dedimki bu kan dursunda, barış için sana sonsuz kıredi veriyorum dedim.  Verdimde ,akil adamlar fikrini ben söyledim ,ama onlar yandaş adamlar gurubunu kurdu .Biz herşeyi biliyoruz bazı kirli pazarlıklar ve kişisel çıkarlar dogrultusunda bu süreci bu güne getirdiler.
Bekliyoruz nereye kadar gidecek. Olumlu ,barışa hizmet eden ,kardeşlige hizmet eden ,insanların ölmedigi, kardeş ,kardeşi öldürmedigi  barış içersinde yaşadıgı ,ülkenin bütünlügünün korundugu tüm barış planlarına ve AKP  nin deyimiyle açılıma, sonuna kadar destek verdik ,verecegizde.

Biz kimsenin kimseye öteki gözüyle bakmadıgı bir Türkiye özlemiyle yaşıyoruz.Türkiye sınırları içersinde yaşayan tüm halklar eşit yurttaştır .Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Bu sorun Türkiyenin  kanayan yarası ,bu sorunu kutuplaşarak degil, kardeşlik ,bütünlük çerçevesinde CHP çözecektir .Dünya tarihine baktıgınızda da  bu ve buna benzer ülke meselelerini sol ,sosyalis ,sosyal demokrat ikdidarlar çözmüştür CHP bu soruna vakıftır.  Bu sorunu CHP çözecektir .Çünkü AKP kanla beslenen bir parti durumuna geldi .Bakın ortadoguya kan gölüne döndü, biz Türkiyenin  hem dışarda, hem içerde, barışı ilke edinmiş, tüm komşularımıza ve tüm dünyaya ,örnek Olacak bir ülke haline gelmesi için elimizden gelen tüm gayretimizi  harcayacaz ...
Hiç kimse aksini söyleye bilirmi Çanakale destanını bu ülkede yaşayan tüm halklar el ele ,kol kola ,beden bedene vererek yazdılar. Onun içindirki kimsenin bu halkların arasına fitne koymasına müsade etmeyecez ..Kürt kardeşlerim bana inansın bu ülke hepimizin, bu ülkede herkes barış içersinde kardeşçe yaşayacak .Ben samimiyim bana karşı samimiyetle gelsinler elbirligiyle bu sorunu çözelim ...

_Efendim bölgedeki öncelikli sorunlardan biri anadilde egitim bu sorun çözülemezmi?örnek verecek olursak bildiğim kadarıyla avrupa ülkelerinde anadilde egitim var .Türkiyede de belirli düzenlemeler yapılarak yine örnek verecek olursak şu an sınıf sayısı ortalama olarak 30veya 40 arası mesala 30 baz alınarak talep gelirse, yani sınıf oluşturula bilinirse  ana dil egitimi verilemezmi ?dedimya düzenlemeler yapılarak ülkenin resmi dili Türkçe olsa, Kürtçe anadil egitimi verilse ne sakıncası var bunun ,sonuçta ingilizce egitimi veriliyor .kürtçede verilemezmi ?

_kk ..bu ülkede her sorunu çözeriz yeterki mevcut Hükümet samimi olsun .Ben inanıyorumki bu ülkede  Kürt te Türkte bu sorunun barış kardeşlik temelinde,  çözümünden yana birleşecektir. İşte bunların hepsini parlemento çatısı altında konuşarak ,tartışarak çözmeliyiz herkes etegindeki taşları dökmeli, bu sorun siyaset malzemesi yapılamayacak kadar önemlidir .Öncelikle samimi olunmalı ama hükümet bize bilgi verdigi yok ne yapıyorlar bilmiyoruz. Halbuki parlementer sistemde ,demokratik ülkelerde hükümet bu tür stratejik konularda ana muhalefet partisinin genel başkanını bilgilendirir .Ana muhalefet partiside ülkenin çıkarları,ülkenin barışı ,menfaatleri söz konusu oldugu içinde destek verir .Biz şimdiye kadar hiçbir konuda bilgilendirilmedik...sorun sammiyet 

__Peki Ekonomiyle ilgili    projeleriniz var mı? .Çünkü her kes bankalara borçlu ve bunu akp çok iyi kullanıyor .Her seçimde istikrar bozulmasın diyor .Tabi önceki iktidarlar döneminde yaşanmış acı gercekler var ne diyeceksiniz ?.

_KK-Ekonomi elbetteki önemli geçen genel seçimleri hatırlayın chp ekonomik politakalar anlamında akp ye zemin bırakmadı .Aile sigortası çok önemli projeydi ,intibak yasası emeklilerimiz için çok önemliydi .Bedelli askerlik ,2B olayı çok önemliydi ,rahmetli ECEVİT in yaptıgı gibi toprak reformu yapacaktık çiftçiye dedelerinde kalmış arzileri, yıllardır ekip biçtikleri ,kaldırdıklları mahsulle ülke ekonomisine katkıda bulunan üreten köylümüze bedava verecektik AKP  ne yaptı çiftçiye kendi yerini parayla sattı .Yani ranta çevirdi. Fakat bu projelerimizi halkımıza anlatmakta yetersiz kaldık .2015 seçimlerine giderke çhp  kalkınma projelerimizle gidecez çok önemli projelerimiz var üstünde titizlikle çalışıyoruz .biz bü ülkede herkesin zenginleşmesini istiyoruz .Her vatandaşımızın milli gelirde pay sahibi olması istiyoruz .kimsenin yataga aç girmesini istemiyoruz ,çocugumu nasıl okutacam korkusu ve ezikligi yaşamasını istemiyoruz sosyal devlet olacagız vatandaşın her sorunu bizim sorunumuz olacak .. Bu  dönem bu projelerimizi örgütlerimizle birlikte ikdidar hedefiyle el ele ,kol kola vererek halkımıza anlatacaz .Çünkü bu ülkenin CHP ikdidarına ihtiyacı var....

_Size karşı bazı cevreler CHP Atatürkçü çizgiden uzaklaşıyor diye partililer üzerinde bir algı yönetimi yapıyor. Bu konuda ne söylersiniz ?gerçektende CHP böyle bir çizgidenmi gidiyor?

_kk:Bunu söyleyen arkadaşlar toplumun ve partililerimizin hassas ve temiz duygularını sömürüyor .Bunu söyleyen arkadaşların AKP zihniyetiyle aynı paralelde gittiklerini düşünüyorum ,nasıl AKP toplumun dini duygularını sömürerek siyaset yapıyorsa ,bu arkadaşlarda Mustafa Kemal Atatürkü kullanıyorlar .Siyaset üretemedikleri için sürekli Atatürkün GÖLGESİNE SIGINIYORLAR ve toplumda bunu görüyor .Türk halkının Atatürk ve arkadaşlarıyla hiçbir sorunu yoktur .Ama bir yanda AKP nin Atatürk düşmanlıgı bir yanda da bizim arkadaşların Atatürkü siyaset malzemesi yapması toplumda BİR ALGI ZAYIFLAMASINA YOL AÇMIŞTIR
Şimdi şunu belitmek isterim CHP Atatürkün çizdigi yolda dimdik yürüyor .Ve onun devrimlerinin sonuna kadar savunucusu olacaktır .Kısaca belirteyim CHP nin altı ok u bizim vazgeçilmez ilkelerimizdir.

Biz yenilik dedikçe birileri panikliyor ,istedikleri kadar paniklesinler. Bugünün Dünya ve Türkiye koşullarını göz önüne alarak politikalarımızı yenilemeliyiz. Çagın gerisinde kalmak istemiyoruz ,toplumun beklentileri degişti ,iş dünyasının beklentileri degişti ,artık iş adamları dünyanın her yerine ihracat yapıyor ,Dünyanın her yerinde iş ortaklıkları yapıyor .Bilgi çagındayız ,teknoloji çagındayız gençlerimizi anlamalıyız .Eğitim sistemimizi yenileyip evrensel değerlerde çağdaş bir eğitim sistemine çok acil ihtiyaç vardır .Çünkü Çagdaş bir toplum yaratmanın yolu iyi eğitim almış bireylerin yetişmesinde geçer ,işte bizde bu baglamda politikalarımızı yenilemeliyiz diyoruz, toplumun isteklerine cevap veren bir bir parti yaratmak istiyoruz .Temel değerlerimizden taviz vermeden yenileniyoruz ,CHP tarih boyunca hep kendini yeniledi ,yenilenmeğede devam edecek .CHP MUSTAFA KEMAL ATATÜRKün yolunda giderek yenileniyor bunu herkes böyle bilmeli .

_Son olara parti meclisini soracam kimler var aklınızda yeni isimler girecekmi ?

_kk_var tabi birlikte çalıştıgım ve çalışmalarından memnun oldugum arkadaşlarla yine devam edecem tabi .

_ İsim verebilirmisiniz ?

_kk . Gürsel Tekin ,Bülent Tezcan ,Tekin bingöl , yeni isimlerden Mustafa Sarıgül   ve çok arkadaş var bu partinin ikdidar olması için elini taşın altına koyan örgütümüzünde destegini alan herkesle çalışırım ...
 ve çaylarımızı  soguttuk ....

Tabi yerel seçimleride konuştuk, ama orada yapılan hataları bende söyledim, kendileri söylediler  kaybedilen yerlerin çogunda yanlış tercih yapıldıgını yada yanıltıldıgını açık yüreklilik itiraf etti .ve örgütlerinde tepkisini aldıgını belirtti. sonrasındada kapıya kadar eşlik etti ve ayrıldık  ...

Son Güncelleme: 19.01.2015 01:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.